Pokud bastlíte nějaký mechanismus ovládaný klasickým modelářským servem, narazíte na potřebu mít po ruce nějaký jednoduchý řídící obvod pro to servo, abyste mohli činnost mechanismu ověřit a odladit. Já na tuto potřebu narazil při stavbě servy poháněného robotu ZENIT. Postavil jsem si tedy jednoduchý obvod, který jsem následně využil i při stavbě závor pro vláčkodráhu, svého prvního Line Followera, "žížaláka" Useless Machine a při stavbě různých RC modelů včetně RC kačera a mých RC PET glyzerů na led i vodu.
Dnes je na trhu nepřeberné množství servotesterů. Jejich posláním je ale něco jiného, než jsem potřeboval já. Klasický servotester je určen především k testování samotných serv jako takových. Z toho důvodu jsou dnes tyto testery řízeny jednočipovými počítači a dokážou otestovat celou řadu parametrů serva. Jenže já tohle nepotřeboval a ani se mi nechtělo nic programovat. A už vůbec jsem nechtěl kupovat hotový výrobek. A tak jsem si vzpomněl na zapojení řídícího obvodu s legendárním timerem NE555. Toto zapojení bylo zejména v předmikrokontrolérové éře mnohokrát publikováno.
![]() Zapojení servotesteru s NE555 |
Zapojení jsem realizoval na kousku univerzálky a to hned 2x. Vznikl tak dvojitý servotester, který jsem využil při testování součinnosti dvou serv při stavbě robota Zenit. Serva jsou napájena z testeru a ten je napájen ze stabilizovaného zdroje 5V. Při současném provozu dvou serv ale docházelo k jejich cukání. V tomto případě je tedy vhodné použít k napájení vhodný akumulátor 6V. Paraleně připojené časovací odpory 15K jsou ze dvou důvodů. Za prvé jsem neměl potenciometr 10K, ale jen 25K a za druhé jsem chtěl délku servopulsů trochu "vyprecizovat". S klidem ale můžete použít to zakroužkované zapojení s odporem 4K7 a potenciometrem 10K. Ve finální verzi pochopitelně nechybí indikační LEDka, vždyť světýlka já rád:-)
![]() Dvojitý servotester s 555 |
![]() Dvojitý servotester s 555 |
Zapojení jsem později využil i při stavbě první verze Useless Machine, kde je pouze doplněn druhý trimr a přepínač a změněny některé hodnoty součástek. Při stavbě Useless Machine verze druhé s AT89C2051 a stejně tak při stavbě závor k vláčkodráze jsem tento tester používal k nalezení vhodných poloh serva. Následně jsem čítačem změřil délku servopulsu generovaného testerem a tuto již naprogramoval do jednočipu.
Publikováno: 3/2020