HOME

Useless Machine

neboli Neužitečný StrojCo je Useless Machine už dnes asi každý ví. Je to neužitečný stroj, který nedělá nic, jen se sám aktivně brání svému používání - zapnutí. Většina těchto hraček je koncipována tak, že na panelu je viditelně umístěn páčkový spínač. Pokud spínač zapnete, vysune se odněkud packa, která vypínač zase vypne a zmizí zpět v útrobách stroje:-) A tak pořád dokola. V době největší módy těchto hříček jsem si jednu také zkusil postavit. Základem je deska z oboustranného kuprexitu. Zespodu je připájen kuprexitový držák levného modelářského serva standardní velikosti. Na kotouči serva je přišroubována speciálně tvarovaná páka (opět z kuprexitu) s naletovanou packou. Páka je schována pod výklopným poklopem, který se pohybem páky samovolně otevírá. Některé Useless Machines mají třeba i poklop otevíraný samostatným servem. Tvary a rozměry držáku serva a hlavně té páky s packou jsem odladil nejprve na papírových modelech - šablonách a poté řezal z kuprexitu.


Verze 1: řízení s NE555

První verze mé Useless Machine se standardním modelářským servem řízeným mezi 2 polohami je řízena obvodem NE555. Z důvodu velké napěťové a teplotní závislosti řízení se to moc neosvědčilo. Polohy serva nejsou dány precizně a páka někdy nedojela až ke spínači, nebo naopak nezajela úplně zpět. Záleželo na stavu baterí i okolní teplotě. Proto se musely nastavit velké přesahy krajních poloh, ale tím hrozně trpěla mechanika (nárazy do spínačů). Servu také nesvědčí prudké změny délky řídících impulsů, což se zde děje (2 polohy). Takže toto řízení byla jen nouzovka pro prvotní pobavení. Ale nakonec fungovala dobře a pobavila. LEDka zde byla jen jako indikace zapnutí napájení k němuž sloužily 4 AA tužky 1,5V.


Useless machine EVO 1
Verze 1 s NE555
Useless machine EVO 1
Verze 1 s NE555


Update: jelikož se mi podařilo dohledat zapojení té verze 555, tak jej přikládám. Symbolem S je označen dvoupólový páčkový přepínač, který je namontován na horní základové desce a kterým se stroj "zapíná". Symbolem K je označen koncový spínač uvnitř stroje, který je ovládaný pouze pákou serva. Přikládám i obkreslenou šablonu páky v měřítku 1:1. Servo je umístěno naležato pod základovou deskou. Všechny kontakty jsou zakresleny v klidovém stavu, kdy páka je schovaná a tlačí na koncák K, který je díky tomu rozepnut. Řídící obvod i servo je bez napájení a má tedy nulovou spotřebu. Není nutný žádný vypínač napájení. Páčka spínače S musí v této poloze být nakloněná směrem od poklopu. Přepnutím páčky S směrem k poklopu se připojí napájení serva i 555 a servo se přesune do polohy nastavené trimrem P2. V této poloze musí dojít k přepnutí páčky S pákou serva. Páka při pohybu ven zároveň uvolní koncák K a díky tomu je obvod napájen i po opětovném vypnutí spínače S. Je-li přepínač S opět přepnut pákou do klidové polohy, vrátí se servo zpět do počáteční polohy nastavené trimrem P1, kde opět narazí na koncák K a rozepne napájení. Stroj je tak opět vypnutý a v klidu.

Useless machine EVO 1
Zapojení verze s NE555
Useless machine
Tvar páky servaVerze 2: řízení s AT89C2051

Druhá verze se servem řízeným plynule je s jednočipem AT89C2051. Polohy serva jsou precizně dány a jejich opakovatelnost je v podstatě nezávislá na okolní teplotě i stavu baterií. Dokud baterie servem ještě pohnou, jezdí to přesně a není potřeba koncák zpětného chodu. Tato verze obsahuje 8 typů chování od rutinního vypnutí spínače přes "údiv" (packa nejprve zvědavě vykukuje a pak vypne spínač) až po rozzlobení se, kdy packa nejprve zalomcuje víkem a pak vztekle vypne vypínač:-) Pokud si s krabičkou nehrajete, tak než dojde k jejímu vypnutí, začne po vás každé tři minuty packa zpod víka pokukovat, kde jste:-) LEDka je ovládána jednočipem a různým blikáním doplňuje styl chování krabičky. Časem snad přidám i video. V této podobě je krabička opravdovým miláčkem dětí a hodně pobaví i dospělé:-) Dcera ji pojmenovala jako Pan Žížalák.


Useless machine EVO 2
Verze 2 s AT89C2051
Useless machine EVO 2
Verze 2 s AT89C2051Useless machine EVO 2
Verze 2 s AT89C2051
Useless machine EVO 2
Verze 2 s AT89C2051Useless machine EVO 2
Verze 2 s AT89C2051
Useless machine EVO 2
Useless na Bastlfestu 2015


Nulovou spotřebu v klidovém stavu zajišťuje princip s relé přemosťujícím spínač napájení popsaný u závor pro vláčkodráhu. A platí i to, co je tam napsáno o použití Arduina se sériovým bootloaderem (zpožděný start). Celkem jsem využil 5 pinů (portů) procesoru: servo, relé, spínač, LED a koncák. Koncák pochopitelně při tomto způsobu řízení není vůbec nutný, ale já už ho tam měl z 555 verze, tak jsem ho ponechal a slouží jen pro sichr. Stejně jako u závor k vláčkodráze, bych dnes asi použil 8-pinový ATTINY procesor.

Pro nalezení ideálních délek servoimpuslů pro klíčové polohy serva jsem použil jednoduchý servotester 555. Délky pulsů jsem vždy změřil čítačem a naprogramoval.

Na netu lze najít spoustu roztodivně koncipovaných Useless Machines včetně dvojité, kdy se dvě packy přetahují o jeden páčkový spínač:-) To je sice zajímavé, ale jen na podívání. Pohrát se s tím moc nedá.


Publikováno: 3/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME