WALKMAN :-)Publikovat tuhle šílenost mě původně vůbec nenapadlo. A dokonce jsem už skoro i pozapoměl, že to vůbec existuje. Postavil jsem to někdy na samém konci 20. století. Zkrátka a dobře se mi sešly nepotřebné komponenty jako bylo autorádio, solidně hrající třípásmové autobedýnky a výkonový síťový adaptér 12V. A tak jsem si řekl, že by to chtělo nějak využít, a že by se třeba šiklo nějaké dobře hrající rádio k ohýnku, jelikož pečení buřtů, kuřat a dalších masitých záležitostí bývala oblíbená rodinná kratochvíle:-) Nápad se v hlavě ujal a vznikl přístroj, který pro své "kompaktní" rozměry a hmotnost necelých 12kg okamžitě a natrvalo získal příhodnou přezdívku WALKMAN:-)


12kg Walkman
12kg Walkman
12kg Walkman
12kg Walkman


Původní autorádio (na fotkách již není) byl také Sencor, ale ještě kazetofonní. Spolu s repráky mi vybyl při novém ozvučování mé tehdejší Škody 125L (pětikvalt, vlečka, otvíráky, nebo to byly kopretiny? :-)) Výkonový adaptér 12V s tranzistorem posíleným MA7812 jsem kdysi dělal pro kamaráda do náklaďáku s 24V instalací. Ovšem po připojení autolednice na 12V se ukázalo, že zase tak výkonový není. Po výměně tranzistoru a stabilizátoru jsem si ho už raději nechal:-) Vše ostatní potřebné pro stavbu se doma našlo. Včetně autoantény a ozdobného nápisu Felicia (holt kamarádi ze Škodovky). Jediné co jsem tehdy asi musel koupit, bylo síťové trafo. Pak už jen stačilo se na chvíli zavřít do dílny a ze starých dřevotřískových a sololitových desek postavit pořádnou bytelnou kisnu a vše do ní hezky namontovat. Jak je vidět na obrázcích, nechybí ani "zapalovačová" zásuvka 12V pro připojení dalších autospotřebičů, nebo třeba grilu s 12V stěračovým motorem:-) Jelikož autorádio mělo výstup na přední i zadní repro, jsou na zadní stěně ještě klasické reprosvorky pro případné připojení externích "beden":-)


12kg Walkman
12kg Walkman
12kg Walkman
12kg Walkman


V době své největší slávy vyhrával walkman každý víkend jako o život. Pak však přišla jiná doba, jiné starosti a víkendové ohníčky už nebyly tak časté, až téměř úplně ustaly. Posledních pár let walkman bez povšimnutí spočíval v nevytápěné dílně a tiše trpěl. Až celkem nedávno jsme ho vytáhli, ofoukali vrstvy prachu a vyzkoušeli. Rádio však již odmítalo spolupracovat. Pouze chrčelo, bručelo a nereagovalo na žádné ovládací prvky. Přestože napětí adaptéru bylo OK, chtěl jsem to monstrum jednou pro vždy zlikvidovat. Bratr však protestoval. Že prej by to byla škoda a repráky jsou přece taky dobrý, a že by potřeboval něco do garáže. Takže jsem nakonec svolil k takové malé revitalizaci. Na Aukru jsem za kilo zakoupil novější rádio, předělal připojení na ISO konektory (původní rádio mělo pevně vyvedené kabely), přidal fitrační kondíky na vstup i výstup adaptéru a celé to zase zprovoznil. Vše ostatní zůstalo původní, včetně rezavých komunistických vrutů z takového toho bahenního materiálu a s těmi příšerně mělkými závity:-) A výsledek? Walkman zase hraje jak za mlada, možná o chlup lépe a to je přece žůžo. Navíc díky šuplíku a ISO konektorům je teď případná výměna autorádia opravdu snadná, ale to současné snad zase nějakých 20 let vydrží...:-)

Jedinou nevýhodou je to, že po každém vypnutí/zapnutí se rádio musí znovu naladit. Zálohování pamětí jsem neřešil tehdy ani teď. Ale na funkci to nemá vliv:-)


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019