HOME

Umělá zátěž

primitivní odporový zatěžovákŘíkat níže popsanému bastlu honosným názvem umělá zátěž je asi trochu nadnesené, protože skuteční elektronici si pod tímto pojmem představí něco trochu jiného - sofistikovaného. Ale pro amatérské bastlíře je i tenhle jednoduchý odporový zatěžovák doslova požehnáním. Proč si to myslím? Protože je to tak:-)

Měřit něco digitálním měřícím přístrojem (s velkým vstupním odporem) na nezatíženém zdroji je problematické. To snad dneska ví každý amatér. Kolikrát totiž naměříme úplné nesmysly. Typicky se jedná o spínané zdroje, zejména různé napájecí adaptéry. A právě napájecí adaptéry mě vedly ke konstrukci tohoto udělátka. Byť jsem ho v hlavě nosil už dlouho.


Odporový zatěžovák
Provedení zatěžováku


Začaly mě totiž zlobit různé "krabičky" napájené trvale spínanými adaptéry. Jednalo se hlavně o prvky síťové infrastruktury jako jsou routery, switche, ápéčka a další. Jako první příčina závady se vždy nabízelo napájení. A jelikož platí výše zmíněná marnost měření digitálním multimetrem, bylo rozhodnuto. Pochopitelně jsem nejprve vždy vzal nějaký odpor a měřil, ale asi tušíte, jak nepohodlné to je. Držet konektor adaptéru, odpor a měřící hroty a snažit se mezi tím vším udržet nějaký kontakt je fakt opruz:-)

Takže jsem si vysnil dále popsanou zátěž. Nejprve jsem uvažoval o autožárovkách, ale pak jsem si uvědomil, že jejich nabídka (těch klasických) bude klesat. Další problémy by byly s paticemi a vůbec... Takové výkony jsem zase pálit nechtěl a nepotřeboval. Takže jsem to nakonec vyřešil běžnými výkonovými odpory 20W v keramickém pouzdře. Aby bylo možné odpory různě řadit sériově či paralelně, použil jsem opět systém fastonů, jako u RelayVacu a RelayVacu Lite.


Odporový zatěžovák
Zatěžovák a sada kabelů


Odpory jsou na plastové destičce a vývody jsou prošroubovány šroubky M4 s dvojitými faston vidlicemi (standard 6,3 mm). Obrázky jsou snad dostatečně názorné. Odporů je na desce celkem 8 a jejich hodnoty jsou: R47, 1R2, 2R2, 4R7, 12R, 22R, 47R a 100R. Místo "podivných" hodnot 1R2 a 12R měly být původně 1R a 10R, ale tyto zrovna nebyly k sehnání. K zatěžováku jsem si vyrobil sadu kabelů o dostatečném průřezu opatřených faston zásuvkami. Tyto kabely slouží k propojování odporů do různých sério-paralelních kombinací dle potřeby.

Další kablík je opatřen protikusem (zásuvkou) k napájecímu koaxiálnímu konektoru 5,5/2,1 mm, který bývá hojně zastoupen právě na různých napájecích adaptérech. Nechybí ani univerzální kablík s krokosvorkami.

Poslední kablík je opatřen banánky a slouží k připojení měřáku. Díky tomu jsou ruce volné a lze třeba upravovat velikost zátěže připojováním či odpojováním odporů.

Díky tomuto primitivnímu udělátku jsem odhalil už několik vadných adaptérů, které naprázdno vykazovaly jmenovité napětí, ale při zatížení kolabovaly. Řadu z nich se podařilo opravit výměnou filtračních elektrolytů a slouží dále. Já vím, že to chce ještě zkouknout osciloskopem, jaké je tam zvlnění, ale i tak dobrý:-)


Odporový zatěžovák
Zatěžovák v akci - zatížení stab. adaptéru 5V/3A odporem 2R2


Tohle udělátko by opravdu nemělo chybět v žádné bastlířské dílně.


Publikováno: 3/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME