programovatelný kalkulátor TI-66 (a další)Vynechat při návratu do historie mikropočítačů kategorii programovatelných kalkulátorů není dobrý nápad. Ale pozor! Jsou dva základní typy programovatelných kalkulaček:

První typ umožňuje pouze uložit jednoduchou sekvenci standardních početních operací a tuto sekvenci spouštět. Jedinou instrukcí, která se vymyká početním operacím je instrukce pro vstup dat (čísla), případně též instrukce pro zastavení výpočtu HALT. Ovšem chybí zde rozhodování a skoky, ať už podmíněné tak nepodmíněné. Proto jsou tyto kalkulačky z hlediska nostalcompu nezajímavé, ačkoliv jedna taková provázela autora těchto stránek mnoha lety studia a dodnes slouží:

programovatelný kalkulátor APLHA 610
programovatelná kalkulačka MBO ALPHA 610 PR


Druhý typ programovatelných kalkulátorů je jiné kafe. Tyto kalkulátory již mají možnost větvení programu pomocí podmíněných i nepodmíněných skoků. Lze programovat cykly a často je možné i vytvářet klasické podprogramy (subroutines) a další finesy známé z počítačů. Tyto kalkulátory mají blíže k počítačům, než kalkulačkám a vůbec nejblíže mají ke školním jednodeskáčům:-). Dokonce někde nalezneme i jednoduchý monitor umožňující ladění a krokování programů. Zlatým písmem je v historii těchto strojů zapsána řada nesmrtelných programovatelných kalkulátorů Texas Instruments TI-57/58/59. Zejména TI-59 (často označovaný za krále kalkulátorů) byl nabušený stroj. Uměl ukládat a načítat programy (které mohly mít až neuvěřitelných 960 kroků) na speciální magnetické kartičky a uměl tisknout na tiskárně PC-100. Ovšem skoro stejný byl TI-58C, jen měl méně paměti a neměl mechaniku na magnetické karty. TI-57 už byl skromější. Jenže je taky nejstarší. Mluvíme tady o druhé polovině 70. let minulého století.

A právě TI-58C byl první "počítač", na kterém autor tohoto webu započal své proramátorské krůčky a zájem o výpočetní techniku obecně. Byla to nádhera, co se do té kalkulačky dalo všechno naprogramovat. Při pohledu na vlastní dlouhatánské programy zapsané dětskou rukou v "čtverečkovaném" sešitě je těžké neuronit slzu:-) Bohužel tehdy to vše bylo v hlavě a nebylo nutné psát komentáře. Dnes se v těch programech sotva někdo vyzná. Ale stejně je zajímavé, jak na to ten kluk tenkrát přišel... Takže když se před časem naskytla možnost vlastnit Tuzexovou TI-66, která měla být přímým nástupcem TI-59, nešlo odolat:

programovatelný kalkulátor TI-66
Texas Instruments TI-66
programovatelný kalkulátor TI-66
TI-66 s krabicí
 
programovatelný kalkulátor TI-66
TI-66 s pouzdrem a manuálem
programovatelný kalkulátor TI-66
TI-66 s pouzdrem


Po pravdě řečeno je ale TI-66 pro nostalgika trochu zklamáním. Ne, že by to byla špatná kalkulačka, to rozhodně ne! Oproti TI-59 má LCD displej a namísto číselných kódů instrukcí zobrazuje jejich mnemotechnickou zkratku. Takže orientace v již zapsaném programu je mnohem snažší a připomíná to assembler. Důležitou změnou k lepšímu je to, že TI-66 je mnohem méně energeticky náročná a vystačí se dvěma napájecími knoflíky LR44, které ji poženou prý až dva roky. Jenže to je právě to, co se nostalgikovi nelíbí. TI-58C byla napájená ze tří AA (tužkových) NiCd akumulátorů a musela se dobíjet "skoro furt". Jenže byla krásně těžká a člověk, když to držel v ruce, věděl, že má prostě "něco". A taky ten displej... Krásný červený LED displej starých texasek se nahradit nedá... Jenže právě ten musel kvůli spotřebě pryč.

Další nepříjemnost je to, že TI-66 nemá softwarový modul a ani žádný slot na něj. To je ale hrůza! Vždyť generátor pseudonáhodných čísel, uložený v modulu jako (tuším) Pgm 15, byl naprosto nepostradatelný. Jak jinak naprogramovat hry typu odebírání zápalek, hádání čísel či sportka:-) A to není vše. TI-66 nemá ani mysteriózní skryté a tajné HIR instrukce z TI-58/59. A aby toho nebylo málo, je TI-66 při vykonávání programu asi o polovinu pomalejší, než TI-59. Je to dáno snahou o maximální úsporu energie. To zpomalení je ale fakt děsné.

Z důvodu maximálního snížení spotřeby energie je TI-66 postavena z pouhých dvou zákaznických integrovaných obvodů od japonské Toshiby. Jeden je paměť a druhý vlastní kalkulátor:-) Naproti tomu staré TI-58/59 obsahovaly 8-9 IO a byly založené na 4-bitovém procesoru TMC 0501E Texas Instruments odvozeném z řady TMS 1000. Co se týká paměti, tak TI-66 umožňuje vložit max. 512 programových kroků. TI-58(C) uměla 480 a TI-59 neuvěřitelných 960 kroků. TI-66 umí stejně jako TI-59 tisknout na tiskárně, ale už nespolupracuje se známou PC-100, ale jejím následníkem PC-200.

Pokud se podaří rozlousknout a zprovoznit nějaké ty programy, tak zde něco vystavím.

Jestli vás tyto kalkulátory zajímají, naleznete spoustu informací v časopisech Amatérské rádio a Sdělovací technika, zejména v první polovině 80. let. V roce 1983 dokonce v červeném amáru vycházel seriál "Základy programování na kalkulátoru TI-58/59". Je skoro k neuvěření, že se v amárech dokonce objevila i schémata zapojení TI-58, TI-58C, TI-59 a tiskárny PC-100. Bylo to v ročence 1985 a pozor! Článek se schématy vůbec není uveden v obsahu v tiráži. Přesto ho najdete na straně 60. Jen pro informaci: rozdíl mezi TI-58 a TI-58C je ten, že po vypnutí napájení vám v TI-58C program zůstal:-)

programovatelný kalkulátor TI-58C
TI-58C
programovatelný kalkulátor TI-59
TI-59 + tiskárna PC-100


*** Aktualizace ***

Od pozorného čtenáře jsem dostal doplnění informací o kalkulátorech TI. Ve výčtu jsem totiž úplně zapomněl na typ SR-56, a to i přes to, že si ne něj osobně pamatuju. Holt SR není TI, ale 56 je před 57:-)

Před pár dny jsem na webu narazil na Vaši stránku www.nostalcomp.cz a téměř mě uchvátila. Mimo jiné i proto, že dobu a počítače, které a kterých se týká, si dobře pamatuji. Proto si dovoluji mírně poopravit Vaše tvrzení na stránce, kde o kalkulátoru TI-57 píšete, že je skromější a zdůvodňujete to tím, že je nejstarší. Ještě o rok starší však byl programovatelný kalkulátor (druhého typu) SR-56, který disponoval 100 kroky programu a deseti paměťovými registry na číselné hodnoty. TI-57 měl sice jen 50 kroků a 8 registrů, nicméně v mnoha případech se ukázal stejně výkonný jako SR-56, a to díky možnosti slučovat instrukce do jednoho kroku. Např. uložení obsahu displeje do registru 0 zabíralo na TI-57 jeden krok (STO 0), zatím co na SR-56 2 kroky (STO a 0). Podobně u instrukcí GTO, SBR, RCL apod. Více o SR-56 a ostatně i dalších kalkulátorech na http://www.datamath.org/Sci/WEDGE/sr-56.htm.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019