HOME

Sifrovací mřížka

základy šifrování jako zábava pro nejmenšíŠifrování a počítače k sobě dnes již neodmyslitelně patří. Ale jednou z nejjednodušších offline širovacích metod je použití známé šifrovací mřížky. Podle Wikipedie prý nejstarší známý popis šifrovací mřížky pochází od italského matematika a filosofa Gerolama Cardana ze 14. století.

Nedávno jsem na svém disku nalezl wordovský soubor se vzorem mřížky a také soubor se vzorem šifrovaného "dopisu", které jsem vytvářel pro svou ratolest. Ukázalo se, že je to pro děti docela zábava a hlavně je to zase něco jiného, než to věčné patlafounění. Čili jsem se rozhodl to dát k dispozici veřejně, byť to není nic světaborného a podklady pro výrobu takové mřížky nejsou žádným tajemstvím.

Předložená mřížka je typem mřížky kterou lze otáčet o 90° a dokáže využít všechny znaky ve zvoleném rastru 6x6. Můžeme tedy v jedné tabulce zašifrovat text o délce 36 znaků. Delší texty je nutné rozepsat do více tabulek (nebo si vyrobit větší mřížku). Mřížka má na sobě zarovnávací šipku, která naznačuje směr pootáčení, zde ve směru hodinových ručiček. Ale to je určeno jen nejmenším dětem. Je možné si s adresátem pochopitelně domluvit i opačný směr, nebo třeba otáčení na střídačku (+180°, -90°, +180°). A nebo si směr pootáčení domlouvat nemusíme a pak si na to adresát musí přijít sám, což je další "level":-) Formulář dopisu je opět určen jen nejmenším, jinak se píše na čistý papír.


Šifrovací mřížka
Šifrovací mřížka
Šifrovací mřížka
Šifrovací mřížky a formulář "dopisu"


Pro ty, co nemají Word, jsem to pro jistotu překlopil ještě do PDF formátu (nutno tisknout v měřítku 1:1 bez přizpůsobení velikosti na stránku!) Mřížku je vhodné vytisknout na silněší papír (200g/m2), nebo na obyčejný a pak ji na silnější překreslit. Já ji vytiskl na běžný kancelářský 80g papír a zalaminoval. Mřížka je pak dostatečně pevná. Otvory jsem si nejprve prorazil děrovacími kleštěmi a vystříhal manikurními nůžtičkami. Mřížka se výborně hodí pro nějakou tu venkovní hru typu Hledání pokladu. Hezkou zábavu!


Šifrovací mřížka


POZOR! PDF je nutné tisknout v měřítku 1:1, tedy musíte vypnout "Přizpůsobení velikosti na stránku"


Publikováno: 11/2021    « RET          ↑ TOP ↑          HOME