HOME

Set-top-box EMOS EM190 (S)

problém s programováním ovladačeJiž na podzim 2019 jsem musel řešit přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2. Rozhodl jsem se to řešit nikoliv pořízením nového televizoru, ale pouze set-top-boxu. Na ty sračky, co se pozemním signálem šíří, to je myslím ažaž. Na základě nějakých "testů" v počítačových časopisech jsem vybral EMOS EM190. Kromě ceny se mi líbil hlavně dálkový ovladač, o kterém je tento článek především.


Set-top-box EMOS EM190


Byť značka EMOS nemá úplně nejlepší pověst (v komentářích a na fórech u jednotlivých výrobků), set-top-box EM190 funguje dobře. Instaloval jsem již tři, z nichž ten nejstarší šlape k datu psaní tohoto textu už více než půl roku v každodenním provozu (zprávy, počasí) a s původním firmwarem. Nemám k němu zvláštní výhrady, ale jsem opravdu nenáročný uživatel a od komerčních výrobků tohoto typu nic moc nečekám...

Snad jen modré pozadí do obrazu vkládaných informací není na obrazovce moc dobré. Týká se to zejména čísla kanálu, jež se tam úplně ztrácí. Také je potřeba si zvyknout na dlouhou dobu reakce boxu na vypnutí tlačítkem na obladači. Trvá dost dlouho po stisku OFF na ovladači, než se set-top-box vypne. To by ani tak nevadilo, ale potíž je v tom, že než dojde k jeho vypnutí po stisku tlačítka OFF, svítí na LED displeji boxu číslo kanálu. Teprve po vypnutí se údaj změní na aktuální čas a rozsvítí se červená LED Stand-By. Kdyby se čas objevil ihned po vypnutí, tak ať se potom box sám vypíná jak dlouho chce. Uživatel bude v klidu. Jenže takto máte snahu netrpělivě stisknout tlačítko ON/OFF znovu a tím si box zase zapnete. Takže vypnout jedním stiskem a čekat. Dá se na to zvyknout.

Také bych uvítal možnost vypnout LED displej na boxu úplně tak, jako to dělá varianta S. Esko je stejné jako neesko, ale umožňuje vypnout LED displej, připojit externí IR čidlo a box tak můžete schovat za televizor a nikdo ani nepozná, že tam nějaký máte:-)

Výhodou boxu je export a import naladěných kanálů na USB flashku pro jejich možnou editaci v PC a "roznesení" do dalších boxů připojených na stejnou anténu. To je fakt žůžo. Přes USB lze snadno provádět i aktualizace firmware, ale zatím jsem k tomu neměl důvod. Jako jeden z mála set-top-boxů má EM190 kromě HDMI i starý SCART.

Velkým problémem je dodávaný tištěný manuál. Obsahuje opravdu pidi písmo a vzhledem k tomu, že je box svou ergonomií zvláště vhodný pro seniory, ti nemají absolutně šanci to přečíst! Návod se dal stáhnout i z webu, ale nevšiml jsem si, že je ve stejném měřítku a tak jsem si vytiskl stejné miniatury:-) Je nutné si to měřítko pohlídat a před tiskem upravit!Dálkový ovladač a jeho programování

Ale vraťme se o dálkovému ovladači. Ten považuji za opravdu dobrý. Ovladač je poměrně velký a jeho rozvržení tlačítek odpovídá dnes už zažitému standardu s oddělenými bloky číselných kláves, barevných teletextových a řídících kláves a mezi tím svislé kolébky na hlasitost a kanály a dále ovládací kříž se středovým OK. Jsem na toto uspořádání zvyklý z LG televizorů a maximálně mi vyhovuje. Proto, když jsem viděl ovladač k EM190, zaplesal jsem. Pravda, pro mě by klidně mohl být ještě o kousek větší a těžší:-)

Nechápu lidi, co si pořídí supereňoňůňo nabušený set-top-box, ke kterému je přikládán miniaturní nepohodlný ovladač s nestandardním uspořádáním kláves. Vždyť právě ovladač boxu se bude používat hlavně! V ideálním případě nebude původního ovladače TV vůbec zapotřebí!

Ovladač k EM190 má ještě blok 5 kláves souhrnně označených jako TV control. Jedno z nich (SET) je programovací a zbylé 4 lze naprogramovat z původního TV ovladače. Programování probíhá tak, že na vysílací IR LED diodu ovladače EM190 namíříme vysílací IR LED diodu televizního ovladače. Výrobce doporučuje vzdálenost mezi ovladači 3-5 cm, ale já doporučuji spíše 1-3 cm.


Postup programování tlačítek TV CONTROL:

1) Na ovladači EM190 stiskneme a 5 sec podržíme tlačítko SET. Stisknutím SET se slaběji rozsvítí kontrolní červená LED. Po 5 sekundách držení SET se tato LED rozsvítí silněji. V návodu píšou, že bliká, ale nebliká. Svítí. Ověřeno na 3 kusech různých dat nákupu. Poté SET uvolníme.

2) Stiskneme a uvolníme tlačítko v bloku TV control, které chceme naprogramovat. Teď si mi dioda pomalu rozbliká.

3) Následně na původním TV ovladači stiskneme a uvolníme tlačítko, které chceme, aby se EM190 naučil. LED na chvíli zhasne. Úspěšné naučení potvrdí ovladač EM190 krátkým zablikáním LED a ta pak zůstane rozsvícená.

4) Chceme-li programovat další tlačítko, vrátíme se ke kroku 2

5) Chceme-li programování ukončit, stiskneme a uvolníme SET a dioda LED zhasne.

Jednou se mi stalo, že se ovladač EM190 po chybném příjmu kódu "zakousl". Pomohl reset v podobě vyndání a opětovného zandání baterie:-)Proč to velmi často nefunguje?

Mnohým uživatelům programování nefunguje. Buď ovladač EM190 vůbec kód nenačte, nebo načte chybný kód. I já se s tím zpočátku trápil. Důvod je jednoduchý. Ovladač EM190 obsahuje pouze vysílací IR LED diodu. Jenže pro příjem signálu z původního TV ovladače by byla nutná ještě přijímací fotodioda. Tu však výrobce, zřejmě z důvodu úspor, nepoužil. Ona se totiž i ta klasická vysílací LED dá použít jako fotodioda. Problém je, že její citlivost je v tomto režimu podstatně menší, než by byla bývala u klasické fotodiody. Čili pro úspěšný příjem povelu z původního TV ovladače potřebujeme opravdu silný signál! Z toho důvodu doporučuji před učením povelů dát do původního TV ovladače nové baterie! Musel jsem to udělat u všech třech instalovaných EM190. Přestože původní ovladače TV byly stále schopny ovládat svou televizi (zde fotodioda je) na několik metrů, nebyly schopny vyslat dostatečně silný signál, který by ovladač EM190 zachytil na pár centimetrů! Po instalaci nových baterií bylo programování bez sebemenšího problému! Pokud nové baterie nepomohou, zkuste sejmout i krycí (červené) sklíčko (pokud tam je) na původním TV ovladači.

V mém případě jsem z původního TV ovladače naprogramoval pouze ON/OFF signál (do modrého ON/OFF tlačítka na ovladači EM190). Televizor jsem původníom ovladačem přepnul na vstup, kde mám set-top-box (HDMI či SCART), nastavil hlasitost asi na 3/4 a baterky z původního ovladače zase vyndal a ovladač uložil. Již není třeba... Vše se nyní řídí ovladačem EM190. Modré tlačítko ON/OFF slouží pouze k zapnutí/vypnutí TV.

Abych si ověřil správnost úvah o slabém signálu z původních TV ovladačů se starými bateriemi, kouknul jsem na jejich IR LED diody přes kamerku tabletu. Znalci vědí, že právě digitální kamery (foťáků, tabletů, mobilů) dokáží světlo infračervených (IR) LED diod zviditelnit. Lidské oko ho jinak nevidí. A opravdu. S původními bateriemi ovladače jen mžouraly, ale s novými baterkami doslova zářily:-) Díky tomu, že v TV je vždy skutečná citlivá fotodioda, byla schopná to mžourání zachytit, kdežto LED dioda v režimu fotodiody nikoliv. Je škoda, že na tohle tvůrci návodu k set-top-boxu nemysleli. Úplně zbytečně tím poškozují jinak solidní výrobek. Snad na každém e-shopu, kde mohou uživatelé vkládat komentáře k tomuto výrobku, je spousta negativních reakcí a nářků na problém s programováním ovladače! I já jsem byl po prvních neúspěšných pokusech blízko rozhodnutí jim to do krámu vrátit!Závěr

Rozhodně se najdou lepší a kvalitnější set-top-boxy s hromadou dalších funkcí. Ale jednak jsou drahé (a to už je lepší nová TV) a jak jsem uvedl na začátku, na ten odpad vysílaný pozemním signálem tohle úplně stačí...


Publikováno: 5/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME