RC kačer (snadno, rychle, levně)Atraktivní RC model z plovoucí dekorace do zahradních jezírek. Levný, snadno a rychle postavitelný a zaslouženou pozornost budící! Inspirace zde a zde. Ovšem na rozdíl od uvedených "předřečníků" jsem na to šel jinak. A jak jinak než pochopitelně po svém:-) Jeden stavitel totiž ponechal původní dno a vše vestavěl do kačera na to původní dno, které je ale dost měkké. Ten druhý původní dno zcela odřízl a vyrobil nové, jež nese ovládání, a které ke zbytku kačera přilepil. Já udělal obojí. Vyrobil jsem nové dno, a to jsem zevnitř přilepil na to původní:-) Díky tomu jsem si ušetřil práci s utěsňováním a přitom získal dostatečně tuhou platformu pro montáž všeho potřebného.


RC kačer
RC kačer
RC kačer
RC kačer


Falešné dno je vyrobeno z plastové desky tl. 4 mm. Pedtím jsem si vyrobil kartonovou šablonu, na které jsem odladil rozměry a tvar dna. Motor (MIG 400) je umístěn v držáku spájeného z oboustranného kuprexitu. Poloha motoru je taková, aby jeho hřídel přímo navazovala na hřídel lodního šroubu a nemusela se používat pružná spojka. Lodní hřídel se šroubem je tovární výrobek, jen jsem to musel zkrátit. Použitý motor řady 400 je zbytečně výkonný a těžký. Na plný plyn kačer přechází do kluzu:-) Stačil by typ 280 nebo 380. Model by se nemusel dovažovat vzadu.


RC kačer
kompletní pohonná jednotka
RC kačer
kompletní pohonná jednotka


"Kormidelna" je také vyrobena z oboustranného kuprexitu a sletována. Kormidlo s pákou je stařičká sada Modela, kterou jsem našel v zásobách. Pouzdro hřídele kormidla je z mosazné trubičky a přiletováno k držáku. Držák nese též servo. Jedná se i stařičké miniservo Futaba, které jsem musel vyřadit z letadla, protože už dost vrčelo. Na kormidlo kačera ale v pohodě stačí. Servo sedí v držáku na pěnové oboustranně lepící pásce. Na plochu před kormidelnou je nalepený suchý zip, na který se přichycuje akupack. RC přijímač a obousměrný regulátor (levný šit z Aukra) jsou jen položeny vzadu za kormidelnou.


RC kačer
detail motoru a jeho uložení
RC kačer
detail serva řízení a kormidla


Držák motoru i kormidelna jsou k podlaze přilepeny epoxidem a posychrovány šroubky M3. Celé sestava je pak epoxidem vlepena na dno kačera. Po nastavení správného úhlu lodní hřídele je pouzdro hřídele dokonale "oblemtáno" epoxidem a vespod je vlepena výztuha (z plastového odřezku), která slouží též jako symbolický kýl.

Jak již bylo uvedeno vlastní kačer je prodáván jako plovoucí dekorace do zahradních jezírek. Dole má původně kýl se zátěží a ten je potřeba odříznout. Dále je potřeba vyříznout otvor pro přístup dovnitř. Na obojí stačí ostrý nůž, jde to snadno. Jak již psal stavitel v jednom výše zmiňovaném postupu, dejte bacha, protože to jde opravdu až moc snadno! Stačí trochu nepozornosti a kačera přefiknete napůl:-) Víko aretuji pomocí vpředu vlepeného suchého zipu, který slouží jako pant a přitom nebrání úplnému vyjmutí víka. Nemusím snad dodávat, že pro přestavbu je vhodná jen ta dekorace, která je dutá. Jsou i jiní dekorativní kačeři, kteří ale dutí nejsou. Jsou z nějakého plného pěnového materiálu a přestože vypadají ještě realističtěji, na přestavbu na RC model se opravdu nehodí:-)


RC kačer
RC kačer
RC kačer
RC kačer


Vzadu "mezi peřím" kačera je ještě vlepen kousíček plastu s dírou, ve které mám klíčokroužek. Do něj pak sponkou připojuji tažné lano níže popsaného krmícího přívěsu. A to je vše. Zbývalo ještě vyrobit stojánek, dobít akupack (NiMH 8,4V/1100mAh) a hurá na vodu!


RC kačer
RC kačer
RC kačer
RC kačer


Zvláště poutavé jsou jízdy na rybníčku plném divokých kachen. To se takhle jednou vracím s kačerem ke břehu a obratně se vyhýbám nalámanému rohlíku, který před můj model vytrvale hází jeden tatínek s malou holčičkou. Jsou opravdu zklamaní, že kacha si jejich rohlíku nevšímá a vyhýbá se mu. U břehu model vyzvednu a položím na stojánek. Tatínek na mě užasle civí a pak pronese bájnou větu: "Jéééé, vono to není živý.....!". Prostě za málo peněz, hodně muziky, stejně jako v případě RC PETglizeru:-)RC krmítko

Polystyrenová miska od masa, blok polystyrenu jako výplň, kousky kuprexitu na držáky a plexisklové víčko od čehosi. K tomu přidáme jedno standardní servo se speciálně vyrobenou pákou a Igráčka, aby na to dohlížel. A je z toho nákladní vlek se sklopnou korbou. Vlek tahá výše popsaný kačer a na korbě se veze staré nalámané pečivo (rohlíky, housky chleba). Na příhodném místě se náklad vyklopí do vody začnou se dít věci:-)

RC krmítko
RC krmítko
RC krmítko
RC krmítko

RC krmítko
RC krmítko
RC krmítko
RC krmítko


Závěs pro tažné lano a držák korby a serva jsou vyrobeny z oboustranného kuprexitu a sletovány pistolovkou páječkou. Servu pomáhá ještě tažná pružinka, aby se korba dala pořádně naložit:-) Kuprexitové držáky jsou k bloku polystyrenu přilepeny epoxidem a stejným lepidlem je přilepen polystyren k vaničce. Vše je snad jasné z fotografií. Na propojení serva s přijímačem v kačerovi sloučí standarní prodlužovací servokabel.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019