HOME

F.M.S.

simulátor RC modelů letadelSimulátor leteckých RC modelů F.M.S. (Flying Model Simulator) byl ve své době velmi populární. Byl totiž zadarmo, na svou dobu byl poměrně realistický a umožňoval připojení skutečného RC vysílače. I já jsem na něm ještě za časů Windows 98 dělal své první krůčky v RC pilotáži. Do té doby jsem řídil jen jezdící a plovoucí modely. O tom, že se simulátor vyplatil, svědčí i to, že jsem dosud žádný skutečný model nerozštípal (alespoň ne tak, aby nebyl opravitelný:-))


RC simulátor FMS


V první fázi jsem měl zapůjčený vysílač Hitec Focus s výstupem PPM signálu na konektoru. K vysílači bylo potřeba zbastlit převodník PPM na COM port, jehož zapojení a firmware byly k dispozici na tehdejších (dnes již neexistujících) stránkách. Převodník obsahuje nějaký PIC12xx a je napájený přes stabilík 7805 z baterie vysílače. Napětí baterie je k dispozici na konektoru učitel/žák, kde kromě PPM je ještě vstup pro deaktivování RF modulu, aby vysílač zbytečně nevysílal. Později jsem připojoval již vlastní TX Hitec Laser, který měl identický konektor a nic tedy nebylo potřeba měnit. Bohužel schéma zapojení převodníku a firmware pro ten jednočip odešlo do věčných lovišť spolu s tím tehdejším PC. Nicméně na netu snad bude k nalezení, stejně jako je stále k nalezení FMS. Otázkou je, kdo by to dnes stavěl a používal. FMS se přestal vyvíjet někdy na počátku tohoto století a dnes existují mnohem lepší a realističtější simulátory využívající možností současných PC. Vysílače se dnes připojují nejčastěji do vstupů zvukových karet a propojovací kabely jsou tedy mnohem jednodušší. V podstatě stačí jen odporový dělič na snížení amplitudy impulsů z kodéru vysílače. Pokud by tedy dnes někdo chtěl simulátor zkusit, nechť sáhne po něčem novějším. Á propos, FMS se dá ovládat i klávesnicí či joystickem, ale to prostě není ono. Skutečný vysílač nenahradíš.


RC simulátor FMS


Proč tedy píšu o FMS? Protože v časech koronavirové celonárodní karantény v Březnu 2020 je prostě méně práce a chtěl jsem si zase zablbnout. Venku by to stejně nešlo, páč je zrovna kosa jak prase a já nesnáším, když mrznou prsty na kniplech. A taky jsem trochu uklízel a našel ten zmíněný kabel s převodníkem. Zajímalo mě, jestli to po těch letech ještě funguje. Funguje. A jak! FMS jsem našel ke stažení bez problému a zkusil stáhnout poslední vydanou verzi 8.5 Alpha. Já tenkrát končil tuším na verzi 7.0, která ještě na W98 chodila v pohodě. Teď jsem tu 8.5 instaloval na XP (ano, stále je víceméně používám) a taky v pohodě. Zpočátku jsem byl trochu zklamán malým výběrem modelů a na netu jsem toho taky moc nenašel. Většina modelů byla určena právě pro verzi 7.0, která ale podle všeho nechodí na XP a modely z verze 7.0 nejsou kompatibilní s verzí 8.5. Ale neva. Vystačím si s akrobatickým SU-26:-)

Pokud si chcete nějaký ten simulátor vyzkoušet, ale nevíte jak začít, zkuste příslušné téma na fóru RC Mania: Simulátory a modelářský software.

UPDATE: nakonec se mi podařilo na jedné staré flashce nalézt podklady (schéma a firmware) pro ten převodník. Ten PIC je tam 12F675. Zabalil jsem je do jednoho ZIPu a přikládám níže. Je to pro vysílače HITEC, ale bude to fungovat se všemi vysílači, které mají stejný formát PPM. U některých vysílačů bude možná nutné PPM signál invertovat. Na to by měl stačit jeden tranzistor. Pozor, v originální dokumentaci se v souvislosti s tímto převodníkem píše o PCM, ale je to opravdu převodník pro PPM. Modulace PCM je něco jiného...

Převodník RC - PC pro FMSPublikováno: 3/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME