SuperPMIPři úvahách o tom, jaká další PMI by mohla vzniknout jsem se zařekl, že už žádnou repliku stavět nebudu. Jenže se prostě přihodila taková věc... Zkrátka mi začal říkat "pane" jeden procesor ZILOG Z-180 v pouzdře DIL 64. No nic, povídám si. Hezkej kousek do sbírky (nejsem sběratel). Jenže aby jen tak trčel v polystyrénu... A tak se zrodil nápad. Z-180 je "super Z-80". Tak proč nepostavit SuperPMI?

Mikroprocesor ZILOG Z-180 MPU 6 MHz

ZILOG Z-180 MPU

Protože taková sranda to zas není. A není na to čas. A hlavně je potřeba dokočit dříve rozdělanou práci. Tak proto. Jenže na druhou stranu mít jednou něco super... Takže asi takto: SuperPMI zatím nevzniká a hned tak vznikat nebude. Ale aby myšlenka neupadla v zapomění, přikládám pár návrhů, co by takové SuperPMI se Z-180 mohlo umět:

1) Tak za prvé, SuperPMI by měl být pořád klasický školní jednodeskáč hlásící se PMI-80. Asi bych upustil od 100% SW kompatibility. Monitor by sice vykazoval znaky původního PMI-80, ale byl by to už patřičně upravený monitor využívající možnosti nového HW. Displej by byl pořád LED 7-segmentový. Počet znaků by mohl zůstat zachován (9). Akorát by se pracovalo i s des. tečkou (u PMI-80 mi chybí). Klávesnička by byla stejná jako u PMI (počet a význam kláves) + by přibylo pár dalších tlačítek pro univerzální použití. A taky nějaký beep-repráček by tam mohl být.

2) SuperPMI by mělo mít dostatek paměti. Ovšem dostatek neznamená nějakou šílenou přehršel kilobajtů. Z-180 sice umí adresovat až 1 MB (verze v DIL 64 jen polovinu, neboť nemá vyveden signál A19), ale pro školní jednodeskáč je dostatek paměti cca tak 8-16 KB ROM a cca 16-32 KB RAM.

3) SuperPMI by mělo mít plnohodnotný sériový port pro komunikaci s PC (Z-180 sériovou komunikaci přímo podporuje), ale chybět by neměl ani můj oblíbený PC Loader.

4) Stejně jako u repliky Petra, by se mohla hodit sériová EEPROM pro ukládání rozdělané práce (jakožto simulace magnetofonu).

5) SuperPMI by mělo mít dostatek paralelních bran. Takže s obvody 8255 by se nešetřilo. Kromě služebního 8255 pro displej a klávesnici by další 8255 mohl být vyhrazen na programování (E)EPROM, takže příslušná ZIF patice by byla přímo na desce SuperPMI. Další 1-2 8255 by mohly sloužit jako univerzální brány. Dovedu si představit na desce FRB konektor jako K2 u PMI-80, aby bylo možné používat přípravky postavené pro PMI-80. Taky si dovedu představit na desce u toho K2 malé nepájivé pole pro bastlení přípravků a třeba i pro testování obvodů.

6) Láká to i k osazení inteligentního LCD displeje. Jenže kromě toho, že by to dobře vypadalo, mě nenapadlo, k čemu by byl dobrý...

Skvělé je i to, že Z-180 obsahuje 2 čítače/časovače. To možnosti počítače značně rozšiřuje.

To je zatím vše. Jestli vás ještě něco užitečného napadne, tak klíďo píďo napište.

Mimochodem, dosud jsem se domníval, že Hitachi HD64180 byl kopií či klonem ZILOGu Z-180. Až po prostudování dokumentace k Z-180 jsem se dozvěděl, že to je přesně naopak. Že u Hitachi dotáhli starou dobrou Z-80 k dokonalosti a sám velký ZILOG to pak převzal jako Z-180. Ona tedy Z-180 není úplnou kopií HD64180, ale lze ji do tohoto režimu přepnout.

Á propos, netušíte, kde sehnat kousek univerzálky s roztečí děr 1.778 mm? Nebo existuje nějaká redukce z DIL64 RM 1.778 na RM 2,54? Ta potvora má nohy strašně u sebe:-)


******

budoucí SUperPMI?

že by... ? :-)


Redukce pro Z-180

Od jednoho z čtenářů tohoto webu, a dnes už mohu říci, že i prima kamaráda, jsem dostal dárek v podobě podkladů pro výrobu DPS pro redukci z DIL 64 RM 1.778 na DIL 64 RM 2.54. Pár (vrtaných) destiček jsem ihned nechal udělat a těšil se na ně. Mezitím jsem sehnal příslušnou precizní patici a ostatní potřebné součástky. Redukce dokonce nese i krystal s příslušnými kondenzátory. Když bylo vše po kupě, musel jsem to na nějaký čas odložit. Nebyl čas. Později jsem se k tomu vrátil a ejhle! Něco bylo špatně. Řadová rozteč otvorů pro patici je širší, než patice...:-) Pochopitelně, za to nikdo z lidí, kterým to prošlo rukama (včetně mě) nemůže. Ale viníka je nutné najít. Byl jím stanoven Eagle:-)

No, nakonec to dopadlo dobře. Je prostě potřeba umět si poradit za každé situace. Jedna řada pinů je tedy normálně zaletována v otvorech, druhou jsem ohnul ven o 90° a nastavil odštípanými zbytky nožiček odporů. Byla to sice piplačka, nevypadá to bůhvíjak esteticky, ale šlape to. Tedy začalo to šlapat po té, co jsem otočil zbrkle špatně zaletované kondíky u krystalu.

Svého Ziloga Z-180 jsem vyzkoušel klasicky - vnucením instrukce NOP na databus. Pochopitelně bylo nutné příslušně nastavit i některé další řídící vstupy procesoru. Po resetu adresová sběrnice spořádaně čítá a výstup PHI generuje spávný kmitočet odpovídající půlce krystalu. To vše na stařičkém nepájivém poli, které bylo součástí "digitální" stavebnice Adam, někdy v polovině 80. let:-)

redukce pro Z-180
redukce pro Z-180
redukce pro Z-180
redukce pro Z-180
redukce pro Z-180
redukce pro Z-180
redukce pro Z-180
test procesoru Z-180


*** Aktualizace ***

Kromě procesoru Z-180 by takovému SuperPMI slušel také procesor Toshiba TMP Z84C015, který je snad ještě zajímavější, než Z-180 a přitom je to v podstatě pořád stará dobrá Z-80... Tu Toshibu si zatím můžete prohlédnout v Raritách.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019