emulátor počítače PMI-80 pro WindowsVěřili byste, že i PMI-80 bude mít svůj emulátor? Je to opravdu tak. Emulátor PMI-80 je součástí ambiciózního projektu , který si vytkl za cíl zmapovat a hlavně zachovat český software, který vznikl pro populární počítače osmibitové éry. A kromě snahy o shromáždění veškerého tuzemského volně šiřitelného SW je součástí projektu také snaha vytvořit pro všechny tehdy populární osmibitové počítače jejich softwarové emulátory. Takto napsané to nevypadá nijak zvláštně, ale zkuste se nad tím zamyslet. Je to po čertech obrovský projekt!

Projekt naleznete na stránkách www.free8bit.net/ a je rozdělen na dvě základní části. První z nich je emulation.free8bit.net, která se věnuje "železu", tedy emulátorům jako takovým. Druhá část je archive.free8bit.net, což je vlastní archiv tuzemského volně šiřitelného software pro populární počítače osmibitové éry. Doporučuji prostudovat tyto stránky a pokud jste kdysi pro svého miláčka osmibiťáčka něco napsali, ozvěte se adminům a dejte svůj výtvor k dispozici. Bude tak žít navždy!

Ale zpět k PMI-80. Tento počítač patří mezi vyvolené stroje, pro které emulátor autoři projektu již vytvořili. Sice nejsem žádným velkým zastáncem emulátorů (nejlepší je to na živo), ale rozhodl jsem se trochu si s emulátorem PMIčka pohrát a představit ho i ostatním. Za tím účelem jsem oslovil autora s prosbou o zkompilování poslední verze z roku 2010. Většina emulátorů je totiž zatím jen ve zdrojové formě a zkompilovat si to musíte sami. Také nehledejte žádný uživatelský komfort. Projekt je stále velmi "syrový". Autor mi vyhověl a asi historicky první a jediný SW emulátor počítače PMI-80 mohu nyní představit veřejnosti i nabídnout ke stažení.


emulator PMI-80

screenshot emulátoru PMI-80


emulátor PMI-80

Emulátor se neinstaluje. Prostě ZIP archiv rozbalte do nějaké složky a spusťe soubor computer_PMI80_Win32.exe. Tím dojde ke "spuštění" PMI-80. Emulátor je po grafické stránce velmi povedený. Podkladová fotografie je vyfocené reálné PMI-80 a výpisy na displeji jsou jako živé (viz obrázek výše). Ovládání emulátoru je možné pouze z klávesnice, na myš nesahejte:-) V ZIP archivu naleznete soubor PMI_emulator_info.pdf se základními informace o ovládání emulátoru a přiřazení kláves PC - PMI. Toto PDF si tedy prostudujte jako první.

Kromě vlastního počítače PMI-80 je emulován i magnetofon a lze tak programy ukládat na virtuální kazetu (do souboru) a poté opět nahrávat do PMI-80 emulátoru. Ovládání se vám zpočátku bude zdát trochu nepraktické či chaotické, ale jde jen o to si to vyzkoušet. Opravdu to funguje a pracovat se s tím dá. Vylepšování uživatelského komfortu je prý na řadě až ve druhé vlně, až budou spolehlivě odladěny samotné emulátory. Způsob práce s virtuálním magnetofonem je opět popsán v uvedeném PDFku.

Emulátor je velice věrný a užijete si s ním hodně zábavy (tedy pokud vás jednodeskáče zajímají). Při testování jsem zatím narazil na jeden problém. Po spuštění programu (Ex) se nezobrazuje znak E, jako u skutečného PMI. Pravděpodobně to souvisí s chybou v bloku, který emuluje obvod 8255 (na nápravě se pracuje). Problémy se totiž vyskytly i v případě, že se pokusíte zapisovat na displej přímo nastavováním portů na 8255. Budete-li k zobrazování využívat interní podprogramy DISP (0140h) a OUTKE (0116h) v Monitoru, bude zobrazování probíhat korektně. Také čtení klávesnice podprogramem OUTKE funguje správně. Napsal jsem si jednoduchý prográmek, který testuje stisk kláves a zapisuje do "videoram" jejich kód. Využívá právě OUTKE a funguje bez problému, naprosto stejně jako na reálném PMI-80.

Naťukat si můžete také prográmek z úvodní strany tohoto webu (až dole, je tam i přesný popis, jak takový prográmek naťukat). Funguje jak má. A jestli se vám nechce ťukat, je právě tento program uložen na virtuální kazetě. Postup nahrání je v přiloženém PDF. Adresa pro nahrávání je 1C00, číslo bloku 00. Po úspěšném nahrání program spustíte příkazem X (Ex) 1C00 Enter (=) a objeví se:


emulator PMI-80


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019