HOME

Oprava podsvícení

LCD monitoru ACER G226 HQL



V době nastupující slávy tzv. minipočítačů s Androidem, jsem si také jeden pořídil. Jednalo se o populární RIKOMAGIC MK802 III. Vzhledem k tomu, že tyhle potvory zobrazují jen prostřednictvím HDMI a já žádný takový monitor neměl, musel jsem přikoupit ještě monitor. Volba padla na levný LCD ACER G226 HQL. Sestava byla určena na promítání reklamních sdělení v prodejně. Šlapalo to dobře po celou dobu záruky monitoru. Pár týdnů po záruce (jak už to bývá), monitor zhasl a už nic nezobrazil. Nutno ale přiznat, že běžel v režimu 24/7 a na to prostě nebyl stavěn.


Oprava podsvícení ACER G226 HQL
Oprava podsvícení ACER G226 HQL


Podrobným zkoumáním jsem zjistil, že vše funguje. Jediné, co nefungovalo bylo podsvícení displeje. Podsvícení je zde realizováno jediným LED páskem, umístěným svisle na pravé straně monitoru. LED pásek se nakonec také ukázal jako funkční. Co tedy odešlo, byl jeho napájecí zdroj řízeným ošklivým mnohopinovým broukem se spoustou SMD nožiček. Fůůůj. I toho brouka se nakonec podařilo dohledat, ale ve volném prodeji byl prakticky nesehnatelný.



Náhradní zdroj pro podsvícení

Napadlo mě zkusit takové provizorium v podobě klasického zdroje s trafíčkem. Nestabilizovaného zdroje. Nic extra. Vhodné trafo, můstkový usměrňovač, filtrační kond a omezovací odpor pro ty LED. To vše v externí krabičce. Bohužel nemohu najít papír s hodnotami součástek. Ale spočítat úbytek na LED a stanovit vhodný odpor snad dokáže každý bastlíř. Napájecí napětí je do monitoru přivedeno dvoulinkou, ve které je vřazen lampičkový vypínač, jímž se podsvícení na noc vypíná. Jinak vlastní monitor i počítač stále běží v režimu 24/7, jištěné starou UPS.


Oprava podsvícení ACER G226 HQL
Vnitřek provizorního zdroje


Jak jsem psal, ten náhradní zdroj podsvícení mělo být jen takové provizorium, spíše jen na vyzkoušení. Jenže jak to u provizorií bývá, šlape to dodnes. V době psaní tohoto textu měl ten zdroj za sebou již 5 let provozu a tedy 2,5x delší dobu, než vydržel ten původní:-) Podsvícení se sice na noc vypíná, ale vlastně se odpojuje jen ten LED pásek. Zdroj jede furt. Stejně tak zatím drží i ostatní komponenty, které mají v době psaní článku (3/2020) za sebou více jak 7 let nepřetržitého provozu a já doufám, že ještě nějakou dobu pojedou... Musím však vzdát hold kolegovi z práce, který má fištróna a hlavně nervy se do těch věcí dostat a většinou bez poškození. Já bych se do toho monitoru asi dostal značně destruktivně, pokud vůbec:-)


RIKOMAGIC MK802 III
RIKOMAGIC MK802 III s napájecí redukcí


Vlastní počítač je napájen z adaptéru 5V/3A. Vzhledem k nekompatibilním napájecím konektorům adaptéru a počítače jsem vyrobil redukci mezi konektory 5,5/2,1 mm a USB. Data k promítání jsou ve formě obrázků připravována na PC a následně uložena na mikro SD kartě, která je vložena do minipočítače. Promítání zajišťuje nějaký free software z toho gůůglovského hřiště a autostart po případném úplném výpadku napájení zajišťuje také nějaký free autolauncher. Verze odpovídají verzi Androida, který je tuším 4.1.


Publikováno: 3/2020    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME