HOME

MP3 přehrávač s FM rádiem

čínský modul k vestavběTakové ty čínské levné vestavné MP3 přehrávače s USB a FM rádiem a hlavně s čelním ovládacím panelem, mě lákají už od doby, kdy se objevily na trhu. Jenže já pořád neměl ten správný důvod si to koupit. Až jednoho dne mě to napadlo: Dyť já nemám žádné rádio v dílně! Ne, že bych neměl nějaká stará rádia, která by se dala použít, ale vidina bastlení byla silnější. A hlavně jsem chtěl mít i USB MP3 přehrávač, abych si mohl pouštět své rockové výběry, které jsem si namíchal do auta. Zkrátka, kdo hledá, důvod si vždy najde:-) A tak jsem neodolal a jeden ten přehrávač zakoupil a rovnou jsem k tomu vzal i takový ten miniaturní NF zesilovač.

Přehrávač jsem vzal ve verzi bez Bluetooth. Nepotřebuji to. Nic modrozubého neprovozuji. Ještě než přišel domů, pídil jsem se po dokumentaci a nějaké ukázkové implementaci. Co se implementace týká, našel jsem pár videoukázek té bluetooth verze na Youtube. Nemám videa rád, tak jsem je ignoroval. Nemám potřebu sledovat, jak někdo uchcává nad tím, že spojí svůj patlafoun bezdrátově s reproduktory. S tištěnou dokumentací to bylo ještě horší. Takže to mělo dopadnout jako vždycky a musel jsem si na to přijít sám...


MP3 přehrávač s FM rádiem
MP3 přehrávač s FM rádiem
MP3 přehrávač s FM rádiem
MP3 přehrávač s FM rádiem


Zásadní a klíčová otázka byla: čím to napájet? Některé prameny (inzeráty překupníků) udávaly, že to vyžaduje 5V. Jiné zase že 12V, a že je tam stabilizátor na 5V. Kouzelné byly inzeráty (a byla jich většina), kde se psalo, že je nutných právě těch 12V, a že to má v sobě ten stabilizátor. Hned pod touto větou byla obvykle další, kde se psalo, že napětí větší jak 5V může zařízení poškodit... Takže jsem po obdržení přehrávače šel po cestičkách a opravdu. Přívod napájení vedl pouze do stabilizátoru 78M05. Jelikož při vstupu 12V by stabilík mohl zbytečně hřát, vstupní napětí jsem postupně snižoval až na 7,5V, což je doporučené minimum pro 7805. Funguje to normálně. Ve své aplikaci to budu napájet z předstabilíku asi 9V

Ještě při obhlídce napájecích cest jsem narazil na další dva problémy. K přehrávači byly přibaleny dva konektory s kablíky cca 10 cm dlouhými. Jeden slouží k připojení napájení a tento měl prohozené barvy vodičů! Ještě, že jsem to nepřipojil ke zdroji hned. Bych to mohl hnedle odprásknout přepólováním. Za další se mi zdálo, jako by pin sloužící k připojení antény byl spojen se zemí. A byl. Šlusmetr to potvrdil. Nechápu k čemu tam tedy ta "anténa" je.

Zbývalo zodpovědět poslední otázku: co z toho leze sa úroveň signálu? Většina pramenů hovořila o sluchátkovém (32Ω) výstupu. Našel jsem i takové, které tvrdily, že to je LINE OUT výstup. Nakonec jsem se rozhodl pro většinu. Jakepak saky paky, obratiš se na divaky. A připojil jsem sluchátka. Přivedl napájení a... Vono to hrálo!

Nejprve jsem zkoušel USB Flashku, páč rádiu jsem po zjištění, že anténa je neanténa vůbec nevěřil. Nakonec jsem se odvážil přepnout i na FM a... Vono to hrálo! A dokonce i v suterénu to dokázalo naladit několik stanic. Jenže... Sluchátka jsem měl připojená tak, že jsem oholené konce kablíků držel na džekovi. A protože mám jen dvě ruce, zkoušel jsem každý kanál zvlášť. V režimu MP3 v pohodě. Ale když jsem zkoušel rádio a přehodil kablík na druhý kanál... Vono to NEhrálo! Netuším, zdali je to problém jen toho mého exempláře, nebo jestli je to tak normálka. Ale vypadá to, že rádio prostě hraje mono a jen do jednoho výstupního kanálu.


MP3 přehrávač s FM rádiem
Pokusné zapojení
MP3 přehrávač s FM rádiem
To není vada displeje, ale multiplex:-)


Jenže sluchátkový výstup já nechtěl. Já chtěl linkový. Zkusil jsem tedy jednoduchou konverzi s odpůrky (schéma níže) a připojil CINCH zásuvky. Nemaje po ruce hotový zesilovač, připojil jsem to do audio vstupu staré CRT televize, kterou mám v dílně z doby, kdy jsem si hrál s 8-bitovými krumply a... Vono to hrálo!

A pak přišel na řadu zesilovač. Z principu nemám rád "digitální" NF zesilovače třídy D, ale tomu prckovi (2x1,8 cm) s obvodem PAM8403 jsem dal šanci. Při napájení 5V údajně poskytuje výstupní výkon až 2x3W, což by bylo pro uvažované repráčky tak akorát. Za dvě pětky to můžu vyhodit vždycky. Připojil jsem tedy vstupy toho zesilovače na vyrobené linkové výstupy přehrávače. Na výstupy zesíku jsem připojil maličké koaxiální širokopásmové autorepráčky 8Ω a... Vono to hrálo! Nicméně v režimu FM rádia stále hrál jen jeden kanál. Rozhodl jsem se, že to nebudu dál zkoumat a že to vyřeším přepínačem MP3/FM.


NF zesilovač 2x3W s PAM8403
NF zesilovač 2x3W s PAM8403
NF zesilovač 2x3W s PAM8403
NF zesilovač 2x3W s PAM8403


Zatím jsem se nedostal dál, než k pokusování ve stylu vrabčího hnízda. Ale už mám nachystanou i kartonovou škatuli (stejnou, do jaké jsem kdysi vestavěl Eprom Eraser) a připravil jsem si schéma zapojení s tím přepínačem a tandemovým potenciometrem hlasitosti. Ten přehrávač totiž vždy po zapnutí huláká naplno a potenciometr je lepší, než tlačítka. Zvláště, když to tlačítko je multifunkční a jinak se chová při krátkém (přepínání paměti FM / skladeb MP3) a jinak při dlouhém (volume) stisku. K napájení hodlám postavit klasický zdroj se zalitým trafem a stabilizací na 9V pro přehrávač a 5V pro zesilovač.


MP3 přehrávač s FM rádiem
LINE OUT ze sluchátkového výstupu
MP3 přehrávač s FM rádiem
připojení NF zesilovače


Bude mít pokračování. Alespoň doufám:-) A taky doufám, že tyto výše popisované zkušenosti s touhle hračkou někomu pomůžou. Abych nezapomněl, k přehrávači je dodáváno i dálkové ovládání. Ale to jsem ještě neměl potřebu zkoušet, stejně jako AUX vstup nebo paměťovou kartu.


Publikováno: 4/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME