Lightbox na focení drobnostíBylo nebylo, před mnoha lety jsem potřeboval nějaké solidní fotografie drobnějších výrobků. Zvažoval jsem dvě možnosti. Buď si to nechat nafotit profesionálem, nebo si pořídit pořádný vybavení a zkusit to sám. Jenže obojí se ukázalo, jako finančně náročné a v případě profesionála i logisticky náročné. A zas tak suprový jsem ty fotky nepotřeboval:-) Zvažoval jsem tedy možnost pořízení alespoň fotostanu. Jenže při brouzdání netem jsem narazil na jednoduchou konstrukci lightboxu, tedy toho, čemu u nás říkáme právě fotostan. Líbila se mi celková koncepce tohoto lightboxu, která odpovídala i mé filozofii. Zkrátka a dobře, že je to upatlaný prakticky z ničeho, rychle a skoro zadara:-) A tak jsem se do toho taky pustil. A to přes to, že nejsem vůbec žádný fanda do fotografování, nemám k němu žádný extra vztah a v podstatě tomu nerozumím a neumím to.


Lightbox na focení drobností
Lightbox
Lightbox na focení drobností
Lightbox


Základem je lepenková škatule, jejíž boky jsou vyříznuty a vzniklá okna jsou vyplněna pauzovacím papírem. Později jsem u své verze ještě vytvořil stejné okno i zeshora. Aby se krabice nezhroutila je v rozích vyztužena (svařovacím) drátem o průměru 3,2mm. Pauzák při prosvícení rozptýlí světlo tak, že fotografovaný objekt je nasvícen rovnoměrně a nevrhá ostré stíny. Jako pozadí jsem nejprve používal listy z nástěnného kalendáře, ale ty jsou příliš hladké a lesklé a to nedávalo dobré výsledky. Nahradil jsem je kladívkovou čtvrtkou, která je matná a hrubá a dále pomáhá rozptylovat světlo. Akorát stejně pořád nevím, proč se jí říká kladívková, když do ní kladivem nikdo nebuší:-) Pozadí je plynule prohnuté, takže na fotkách není ostrý zlom pozadí. Později jsem vyrobil ještě jednu fotoškatuli, která má pro mé účely vhodnější rozměry. Je širší a nižší. Snížil jsem i světelnou hrazdu:


Lightbox na focení drobností
Lightbox 2
Lightbox na focení drobností
Lightbox 2


V původní inspiraci na internetu byl lightbox prosvětlován obyčejnými stolními lampami s namontovanými výkonnějšími žárovkami (asi). Já si z ocelového jackelu vyrobil jakousi hrazdu, které nese halogenové lampy 150W s možností jejich přesného pozicování. Viz. foto níže. Na dalším obrázku je jedna z prvních pokusných fotek. Dokonalá zdaleka není. V té době jsem ještě neměl stativ, který opravdu hodně pomáhá. Ale pro mé účely i tak v pohodě:-)


Lightbox na focení drobností
Detail lampy
Lightbox na focení drobností
Pokusná fotka


Pravděpodobně si teď říkáte něco ve smyslu: "Když má ten kluk ušatá takovej forichtung, tak proč má na svém webu tak otřesný fotky?". To je jednoduchý. Fotit v lightboxu, je docela pracné. Chce to stativ. Je potřeba ručně nastavit foťák a laborovat s vyvážením bílé, citlivosti a případně dalších parametrů. Je potřeba nastavovat samospoušť, aby s tím člověk při focení nehnul (nebo ji mít dálkově řízenou). Je to prostě časově náročný a ten čas tomu nehodlám dávat, pokud to není vyloženě nutné. Takže většinou stejně fotím z ruky, za mizerného osvětlení, s automatikou a bez pozadí. Prostě a jednoduše žádný sraní...:-)


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019