Oprava popisků klávesnice

ryze kancelářskými prostředkyTento článek měl vzniknout již před dvěma roky. Tehdy, na podzim 2015, jsem totiž popsanou opravu realizoval poprvé. Ale není to tak, že by oprava vydržela pouhé, již zmíněné, dva roky. V podstatě byly obě opravované klávesnice stále použitelné, až tedy na pár opravdu hodně používaných kláves u jedné z nich. Stačilo by tedy opravit jen tyto klávesy, ale já se rozhodl na podzim 2017 plně opakovat dva roky starý postup a opravil všechny dotčené klávesy. Zároveň jsem to zdokumentoval pro publikaci na webu.

Oprava se týká černých klávesnic s bílými popisky. V jednom případě je to klasická klávesnice Logitech, ve druhém ergonomický Microsoft Natural Ergonomic 4000. Obě klavky jsou v denodenním intenzivním provozu. Na Microsoftu mimochodem vznikají i tyto stránky a tento text. Kromě intenzívního využívání tradičním způsobem - psaní textů, jsou klavky zatěžovány i tím, že se nad nima svačí, pije kafe, čaje a jiné tekutiny atd. Jediná a veškerá údržba spočívá v občasném otočení klavky vzhůru nohama, poklepání na její dno a následném smetení vypadnuvšího bordelu, což nyní jistě vyvolá úsměv na tváři jedné pravidelné čtenářky tohoto webu:-) Jinak klavky spolehlivě slouží dlouhá léta a zejména můj ergonomický Microsoft mě (ve spolupráci s gelovou podložkou pod myš s opěrkou zápěstí) zbavil šílených bolestí zápěstí, kterými jsem před jeho pořízením trpěl.

Nicméně po letech se ukázalo, že některá hodně využívaná písmena ztratila svůj potisk. Tedy ono by to až tak nevadilo. Člověk už za ty léta zná, kde co je a ty popisky prostě až tak nepotřebuje. Tudíž jsem si toho nevšiml ani já sám, nýbrž jsem na to byl upozorněn nezávislým externím pozorovatelem ve stylu "Ty vole, jak na tom můžeš něco psát?"


Oprava popisků klávesnice
Smazaná klávesnice 1
Oprava popisků klávesnice
Smazaná klávesnice 2


Jelikož obě klávesnice sloužily (a stále slouží) moc dobře, dobře se na nich píše a jsou spolehlivé, rozhodl jsem se pro opravu a tudíž prodloužení jejich životnosti. Pochopitelně jsem se nejprve rozhlédl po netu, zdali již někdo podobný problém neřešil a případně jak ho řešil. Na jednom diskusním fóru IT "specialistů" jsem opravdu nalezl dotaz, který bych býval klidně mohl položit i já. Tazatel měl stejný problém. Odpověď mě však vůbec nepotěšila, nicméně vzhledem k úrovni současných rychlokvašených "ajťáků" ani nepřekvapila: "zahoď to a kup si novou..." Tůůdle nůůdle, přátelé!

A tak jsem nakonec vymyslel a úspěšně odzkoušel následující postup opravy, při kterém je využito výhradně kancelářských prostředků:-) Postup spočívá ve výrobě vlastních přelepek o velikosti 10x10 mm. Přelepky jsou vytvořeny na kancelářském PC v kancelářském textovém editoru Word, který je součástí kancelářského balíku Office. Následně jsou přelepky vytištěny běžnou kancelářskou tiskárnou na běžný kancelářský papír. Prodloužení životnosti zajistí "přelaminování" obyčejnou kancelářskou izolepou a lepivou vrstvu opatří tenká oboustranně lepící páska (kancelářská). Následně jsou přelepky vystřiženy běžnými kancelářskými nůžkami a pomocí špičaté nekancelářské pinzety nalepeny na příslušné klávesy:-)


Oprava popisků klávesnice
Vytištěné nové popisky
Oprava popisků klávesnice
Lepivá vrstva popisek


Při vystřihování přelepek je vhodné jim ustřihnout růžky. Přelepky déle vydrží a nedělají se "oslí rohy". Puntičkáři mohou hrany vystřižených přelepek obarvit černým fixem, ale na to já vždy dlabal. Ze stejného důvodu doporučuji použít spíše tenčí papír, ale já používám výhradně 80g klasiku a taky to jde. Před přilepením na klávesy je nutné tyto řádně očistit a odmastit. Doporučuji (vopravdický) technický benzín. Pozor na sračku, která se prodává pod matoucím označením "Benzínový čistič". To je zpravidla směs benzinu, toluenu a bůhvíčeho ještě a spolehlivě naleptává většinu plastů! Nicméně je to levnější, než čistý techničák. Něco za něco...

Jo, a před polepováním totálně smazané klávesnice doporučuji vzít si jinou jako mustr. Ono se pak totiž ukáže, že člověk si to rozložení kláves zas tak dobře pamatovat nemusí:-)


Oprava popisků klávesnice
Opravená klávesnice 1
Oprava popisků klávesnice
Opravená klávesnice 2


Pochopitelně by to šlo i jinak - profesionálněji. Lidé, kteří mají možnost pracovat s různými reklamními materiály, samolepícími etiketami a podobně, si jistě poradí jinak a výsledek třeba bude vypadat lépe. Nicméně mi můj postup plně vyhovuje a jsem s takto opravenou klávesnicí již podruhé plně spokojen. A kromě seběhnutí do dílny pro ten techničák a kus hadru, nemusím během celého procesu vůbec zvednoud zadek ze židle. A to je přece žůžo:-)

Výše uvedený postup by pochopitelně fungoval i u bílé klávesnice s černým popisem. Ale já mám rád černé klávesnice. Oproti bílým na nich není tolik vidět špína a nejsou po čase tolik upatlané. Tedy jsou, ale není to tolik vidět:-) Je ovšem pravdou, že u bílé klavky je (alespoň provizorní) oprava popisu jednodušší. Stačí na to černý permanentní fix. Ale u černé klávesnice s bílými popisky to tak snadné není. Bílé popisovače sice existují, ale nedávají moc přesvědčivé výsledky. Zkoušel jsem to a nic moc teda. Další možností je zakoupit originální přelepky. Jenže za prvé se mi žádné nelíbily, za druhé nemusí vždy sedět na vaše klávesy a za třetí, když potřebujete opakovaně opravovat jen některá písmena (ASDJKLEO, apod.), musíte neustále kupovat celé sady přelepek. Takto si jednoduše vytvoříte jen to, co opravdu potřebujete, ve velikosti jakou potřebujete a za zlomek ceny. A vvvvvvvo tom to je:-)

PS 1: omluvte, prosím, mizernou kvalitu fotek, které byly pořízeny levným kancelářským foťákem, přímo na kancelářském stole, večer za umělého kancelářského osvětlení. Následná úprava pak byla provedena v obyčejném kancelářském PC pomocí primitivního kancelářského fotoeditoru.

PS 2: a pochopitelně by to fungovalo i u osmibitů. Tedy alespoň u těch, které mají opravdové klávesy. Gumičkáři mají smolíka:-)RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019