MC14007 a POČÍTAČkaKdyž jsem jednoho dne obdržel obvod s označením MC 14007, vzbudil ve mě pochopitelně zvědavost. Měl totiž hodně nožiček (28) a to já rád. Přesto jsem jeho identitu začal zjišťovat s obavami. Co kdyby to byl hnusnej analog, že... Zprvu se mi moc nedařilo díky shodnému typu značení, jaké používala u logických obvodů Motorola. Jenže šestice výkonových invertorů se v osmadvacetipinovém pouzdře určitě nedělala, byť by byly sebevíc výkonové. Takže dál. Až najednou zásah: je to procesor pro kalkulačku!


kalkulačkový procesor MC14007

kalkulačkový procesor MC14007


MC 14007 je polským ekvivalentem (Unitra - CEMI) kalkulačkového obvodu MPS 7541 007 firmy MOS Technology (ano, výrobce procesoru 6502). A nejedná se o žádného blbečka. S tímto čipem totiž lze sestavit plnohodnotný kalkulátor s 36 klávesami a celou řadou nadstandardních funkcí. Navíc obvod přebírá i řízení multiplexního 9-místného displeje a maticové klávesnice. Kromě displeje samotného a jeho budičů nepotřebujete ke stavbě kalkulačky žádný další aktivní prvek! A to je bomba absolutní. Prostě kalkulačkový jednočipák. To se prostě muselo vyzkoušet a pro jednou si namísto počítače postavit počítačku!


Tý brďo, BRDA!

Začal jsem se pídit po nějakém ověřeném zapojení kalkulačky a našel jsem: BRDA 12. Jedná se o polskou kalkulačku z celé typové řady BRDA. Ukázalo se, že její schéma není o nic složitější, než principiální zapojení v datasheetu MC 14007. Nakonec jsem doplachtil až na stránky Leon Instruments, kde je popsána konstrukce kalkulačky maly elegancki kalkulatorek s MC 14007. Jejich překreslené schéma jsem nakonec použil při stavbě toho svého malého elegantního kalkulátorku i já.


schéma kalkulátoru BRDA 12 s MC14007
originální schéma BRDA 12
překreslené schéma kalkulátoru s MC14007
překreslené schéma


Na stránkách Leon Instruments je ale spousta dalších informací o kalkulačkových obvodech MC 140xx a také spousta literatury ke stažení. Včetně naskenované části knihy, která se zapojením kalkulátorů věnuje:


    MC 14007 datasheet (PL)              Kalkulátory (PL)


Jediným problémem se ukázalo obstarání obvodu UCY 74549, nebo UCY 74548, nebo ITT 548-SN. Ani na jedno označení gůgl moc nechtěl slyšet a sehnat nějaký bližší popis, nedejbože datasheet, se nepovedlo. Ale nebylo to nutné. Ze zapojení je jasné, že se jedná o nějaké tranzistorové pole. Dalo by se tedy uvažovat o nějakém poli ULNxxxx, jenže problém je ten, že běžně dostupná pole mají jen 7 nebo 8 tranzistorů a potřeba je 9. Stejně by tedy bylo nutné pole ULN "nastavit" alespoň jedním trandem. A protože jsem nechtěl rušit vzhled kalkulačky dalším, integráčem, rozhodl jsem se rovnou použít tranzistory všude. Každé hradlo z obvodu UCY 74549 jsem tedy nahradil následujícím způsobem:

náhrada UCY 74549
náhrada UCY 74549 tranzistory


Ještě poznámka k displeji. Původně použitý CQYP 95 prý odpovídá typu NSA 1198, ale já měl od začátku tušení, že budu moci použít VQD 30, který se používá v PMI-80. A taky, že jo. Takže stavbě už nic nebránilo. A dokonce jsem zpracoval i jednu z čínských univerzálních desek, které jsem před časem koupil na Aukru. Byly levné, ale je to šrot. Původně jsem myslel, že kuprexkart už se dávno nedělá... A když si přičtete, že měď na tom drží jen na dobré slovo, tak se jejich nákupu raději vyhněte.


kalkulátor s MC14007 Cemi
kalkulajda
kalkulátor s MC14007 Cemi
kalkulajda


Kalkulajda šlape jak hodinky. Napájení jsem původně řešil z adaptéru, ale nakonec jsem dodělal ohrádku pro destičkovou baterii 9V. Čitelnost displeje je vynikající i při silném světle. Tohle se prostě nedá nahradit. Skoro bych už zapomněl jaké to bylo, když kalkulačky měly svítící displeje:-) A je jedno jestli to byly červené LED, či fluorescenční zelené. Oboje byla paráda. Byť jako počítačový nostalgik preferuju tu červenou:-)

Jedinou vadou na kráse bylo poměrně rychlé přepnutí na spořič baterie. Funguje to tak, že po určité době nečinnosti se na displeji zobrazí jediná vodorovná čárka uprostřed (viz obrázek níže). Pak stačí stisknout cokoliv a naskočí původní údaj a lze pokračovat ve výpočtu. Krátká doba mě čílila, takže jsem změnil odpor R9 z hodnoty 3M9 na 4M7.


kalkulátor s MC14007 Cemi
počítá to
kalkulátor s MC14007 Cemi
šetřič baterie


Původní návrh Leon Instruments trochu zjednodušil klávesnici. Prostě vypustili některá tlačítka, o kterých se domnívali, že nebudou potřeba. Já to pochopitelně slepě okopíroval a to se ukázalo jako chyba. Záhy se totiž zjistilo, že po vložení hodnoty do paměti, paměť nelze vymazat. Tlačítko C/CE totiž paměť nemaže. Zůstávala tak jediná možnost: přičíst stejné číslo s opačným znaménkem. Dost nepraktické, řekl bych:-) Takže jsem nakonec tlačítko MC pro výmaz paměti dobastlil a dokreslil ho i do toho překresleného schématu. Definitivní verze kalkulátoru spolu dočasně provizorně trvalým popisem kláves je na následujících obrázcích:


kalkulátor s MC14007 Cemi
moje špica kalkulajda
kalkulátor s MC14007 Cemi
moje špica kalkulajda


Kromě popisovaného obvodu MC 14007, který umí 8 matematických operací, se vyráběly i další kalkulačkové obvody. Jednodušší je MC 14005, s jehož pomocí realizujete základní kalkulátor s 5 operacemi. Naopak na druhém konci spektra je řada obvodů, z nich je možné sestavit i plnohodnotnou vědeckou kalkulačku nebo dokonce i programovatelný kalkulátor. Ať už narazíte na jakýkoliv kalkulačkový obvod, kalkulajdu si určitě postavte. Je to zábavné, a když si to dáte do kanclu a budete to normálně používat, můžu garantovat, že holky budou čumět!


*** Aktualizace ***

Teda, že kalkulačka vzbudí takový zájem jsem nečekal. Z reakcí je nejlepší asi tato: normálně postavit si kalkulačku na univerzálu, velkou jak stodola a ještě založenou na polským, 30 let starým čipu, to je prostě mega-hyper-hustýýýýýýý !!!!!!!!!!!!!! Nutno podotknout, že autor tohoto výroku si nakonec těch 30 let starejch polskejch švábů pořídil několik a chystá vlastní kalkulačku na vlastním tišťáku a možná i se zeleným VFD displejem:-)

Rýsuje se však další kalkulačkový obvod. Tentokrát Tesla MHB 7001. Problém je, že kromě jednoduchého katalogového listu o něm nic nevíme. Proto prosím, pokud máte lepší dokumentaci, příklad zapojení, nebo cokoliv bližšího, podělte se. Ví se jen to, že MHB 7001 byl v kalkulátoru Tesla OKU 205, takže prosím o pomoc i majitele těchto kalkulaček. Zapojení bychom se pokusili vysledovat. Kalkulačka obsahuje stejnou klávesnici jako má PMI-80 (pochopitelně s jinými popisky), stejný displej a také stejný dekodér MH1082 jako je v PMI. Dá se tedy předpokládat, že zapojení bude nějak podobné terminálu PMIčka. Pomohla by i informace, zdali je MHB 7001 ekvivalentem nějakého světového kalkulačkového obvodu a jakého. Soudě podle pinoutů to z těchto obvodů není žádný... Předem díky za informace!


******

MHB7001 už je doma a naleznete ho v raritách.


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019