Genius G540

- levný čínský programátor pamětí a MCU + tester obvodů RAM, TTL a CMOSTak jsem to nevydržel a objednal jsem si tento programátor a tester obvodů. Přestože se občas dá zahlédnout na tuzemském Aukru, je to jako se vším v této zemi - předražené. Nákup jsem uskutečnil na ebay.cz. Ihned jsem to zaplatil pomocí Paypal a včetně dopravy z Hong-Kongu mě to stálo 1004,- Kč (na Aukru jsem to viděl za 1990,- + doprava:-)) Druhý den jsem obdržel mail s poděkováním za nákup a omluvou, že se to zdrží, protože v Číně mají "holidejs" a 14 dní tam nikdo nemaká a že se můžu těšit za 12-21 "working dejs". Za necelé tři týdny přišel úhledný balíček a já si vybalil toto:

G540 - programátor a tester obvodů
obsah dodávky
G540 - programátor a tester obvodů
vlastní programátor

K mechanickému zpracování nelze mít jedinou výhradu. Potěšilo mě, že dole na štítku bylo uvedeno, že se jedná o HW version 2.0. To sice u Číňanů nemusí nic znamenat, ale člověk má o tochu lepší pocit, že by mohly být vychytány dětské nemoci verze 1:-) Čínsko-anglický návod také docela ujde, takže jedinou obavu jsem měl ze software. Na nějakém fóru jsem už četl, že právě software je tragoška, přestože na samotný hardware pěli chválu. Instalace dle pokynů v manuálu byla v pohodě. Nejprve se instaluje vlastní program, poté USB drivery. U driveru na mě vyskočilo okno, že program nezískal oprávnění k užívání loga Windows, a že prostě riskuju a kdesicosi. Pokračoval jsem, riskoval jsem a instalace proběhla OK. Instaloval jsem na Win XP Pro SP2. Poté jsem připojil programátor do USB a nechal instalaci dokončit. Pak už jen stačilo program spustit.

Ihned bylo jasné, že program bude opravdu nejslabším článkem. Obrázek patice je šouplý doleva a také logo výrobce aktuálně zvoleného čipu povětšinou zasahuje kam nemá. Vlastní ovládání má do intuitivnosti a komfortu daleko a je trochu chaotické, ale zvyknout si na to lze. Manuál je sice stručný, ale vše základní se z něj dozvíte a pomůže vám. V den dodání programátoru nechodila stránka výrobce www.stg51.com, ale později jsem si stáhl i aktualizovaný software (není anglická mutace, takže překládal gůůgl) a dokonce jsem jinde na netu našel i lokalizovanou CZ verzi! Ale obojí zatím není vyzkoušené a napíšu o tom později. Ještě je nutné poznamenat, že programátor se připojuje k USB, ze kterého je rovněž napájen. Žádný napájecí adaptér není třeba!


Testy obvodů TTL 74xx a CMOS 4xxx

Nejprve jsem vyzkoušel testy obvodů TTL. Zkoušel jsem testy klasických TTL, LS i HCT. Testovat můžete tak, že buď zvolíte jaký obvod budete testovat, nebo testujete naslepo a necháte program vyhledat o jaký obvod se jedná. Bohužel seznam podporovaných 74xx obvodů není nijak závratný, ale většinu těch běžných tam najdete. Zpočátku šlo vše jako na drátkách. Program rozpoznával obvody (7400 označuje jako 7403, ale to má jistou logiku) i je správně testoval. Pak jsem však nedodržel návodem doporučený postup testování a vyjmul/vložil obvod zřejmě v nevhodném okamžiku. Obvod byl vyhodnocen jako vadný a od té doby už i všechny ostatní (prokazatelně dobré). Pomohlo až chvilkové odpojení programátoru od USB a restart software. Pak až zase testoval správně. Bude-li se to opakovat častěji, dodělám RESET v podobě tlačítka rozpínajícího napájení:-)


Programování EEPROM a FLASH

V další fázi jsem přistoupil k programování obvodů EEPROM a FLASH. Vyzkoušel jsem jich několik z řad 28C, 28F, 29F a vše naprosto bez problémů. Mazání, programování i verifikace. Dobře naladěn jsem začal zkoušet i sériové EEPROM a tady jsem narazil. S typy 24xx nebyl problém, ale ze tří zkoušených 9346/56/66 se mi nepovedlo naprogramovat ani jednu. Vymazat ano, ale naprogramovat ne. Ale ty paměti jsou použité a neznámého původu, takže jsou třeba opravdu vadné. Později jsem se dozvěděl, že podobné problémy s příliš starými pamětmi tohoto typu nejsou ničím neobvyklým. Všechno má prostě svou životnost a tyto paměti prý jsou obvzláště citlivé na zub času... Každopádně řadu 93xx úspěšně léta ignoruju a tak to i zůstane.


Programování jednočipů

Následovaly MCU. Zde jsem zkoušel jen několik malých Atmelů 89C2051 a 89C4051. Naprosto bez problému. Chtěl jsem vyzkoušet i 8751, ale v seznamu obvodů je jen 87C51. Řekl jsem si, že svůj 8751 alespoň zkusím přečíst (dokud nebudu mít nastudované rozdíly programování mezi verzí 8751 a 87C51), ale po volbě 87C51 ze seznamu vyskočila hláška, že obvod ještě není podporován!. Čili ten seznam čítající více jak 6600 podporovaných obvodů se musí brát s rezervou...


Programování GAL

Dále jsem zkusil GAL 22V10 a 16V8. Opět bez problému, jen jsem si chvíli lámal hlavu s tím, jak to udělat, aby na konec neproběhlo "encryption" a mohl jsem obvod zpětně číst. Povedlo se (musí se upravit sekvence činností, které se provedou po kliknutí na Prog). Někde jsem četl, že program neumí načítat JEDEC soubory s rozšířenou hlavičkou. To je již zřejmě opraveno, protože jsem s tím neměl problém.


Programování klasických EPROM

No a teď to hlavní: EPROM. Zde se programátor také v dobrém slova smyslu vyznamenal. Zkoušel jsem paměti 2716 - 271001 různých výrobců a vše bylo OK. Dokonce mi programátor odhalil i dvě "podmazané" epromky 2716 (obě měly trochu upatlaná okénka:-)). Na závěr hrátek jsem si naprogramoval 27C512 se 2 verzemi operačních systémů do Juťáka. Ihned jsem juťáka vyzkoušel a vše OK.


Testování statických RAM - nefunkční!

Jediné, co se mi zatím nepodařilo zprovoznit je funkce testování statických RAM. Velmi praktická funkce, ale v návodu se o ní mlčí a mě to prostě nejede... Program mě nechá zvolit výrobce a typ paměti a po kliknutí na OK se výběr zavře a nestane se nic. Prostě nic...


Postřehy z provozu

Během práce s programátorem jsem zpočátku musel párkrát restartovat software a jednou jsem dokonce musel přistoupit k tvrdému resetu počítače. Příčina je ale zřejmě v tom, že jsem jako obvykle začal bez návodu. Jenže program očekává určitou sekvenci operací a když začnete klikat jinak, než co očekává, může zkolabovat. Jakmile jsem si pročetl návod a začal se řídit doporučeními, bylo vše v pořádku. Ovšem k dokonalosti má program opravdu daleko...

Trošku oříškem je výběr obvodu. Musíte totiž znát výrobce, protože nejprve vybíráte výrobce a pak teprve typ obvodu. U EPROM je naštěstí i "všeobecný výrobce GENERAL", kde lze nalézt všechny důležité typy. Ale třeba u Flash je to kolikrát problém, a když vám logo na broukovi nic neřekne, musíte to projíždět postupně všechno. A nebo si otevřít seznam podorovaných obvodů v texťáku a nechat si daný obvod vyhledat a podívat se k jakému výrobci patří. Stejně tak je nepřehledný i seznam podporovaných obvodů TTL/CMOS pro testování. Proto jsem si udělal následující export, abych rychle zjistil, jestli daný čip můžu otestovat v "geniuskovi":


Podporované obvody TTL/CMOS pro testování


POZOR! Po zvolení obvodu pro programování (hlavně u EPROM) je nutné zkontrolovat zdali odpovídá VPP! Některé obvody jsou v seznamu vícekrát a liší se právě VPP. Program ale vypíše základní vlastnosti zvoleného obvodu, počet pinů a VPP. Také zobrazí umístění v patici ZIF40. Ty EEPROM 93xx mají zrovna umístění atypické uprostřed patice a je třeba to hlídat. Příjemnou vlastností je kontrola pinů. U jedné EPROM, kterou jsem měl označenou otazníkem (v přípravku pro PMI mi šla přečíst ale ne naprogramovat) se na obrázku červeně označil jeden z pinů. A ejhle! Ten pin byl za zesílenou částí ulomený! Při normálním provozu bych si toho vůbec nemusel všimnout a paměť by šla do koše. Takhle jsem pin "nastavil" a paměť šlape:-)


Závěr a doporučení

Programátor Genius G540 se ukázal jako životaschopný a uspokojivý pomocník bastlíře. Sice ovládací software není žádný zázrak, ale zvyknout se na to dá. Na testování TTL obvodů se také raději nespoléhejte na 100% a v případě pochybností zkuste programátor resetnout. A nebo si podezřelý obvod raději vyzkoušejte na nepájivém poli:-)) Kromě programování pamětí 93xx, které ale mám neznámého původu a stáří, jsem nenarazil na žádný technický problém s programovatelnými obvody. Naštvala mě pouze nefunkční podpora 8751 a testování RAM. Ale přiznám se, že jsem neměl přehnaná očekávání, a programátor se tak nějak do těch mých očekávání vešel. Ze stránek výrobce www.stg51.com se dá stáhnout aktualizovaný software a dá se předpokládat, že nejkřiklavější problémy časem zmizí. Každopádně G540 není vhodnou volbou do profi výroby, ale pro bastlíře ho mohu doporučit. Za ty prachy to ujde. K mání je také model G840, který je ale o dost dražší a zatím jsem úplně nepochopil v čem přesně je lepší:-)


*** Aktualizace ***

Tak jsem konečně nainstaloval nejnovější verzi staženou ze stránek výrobce. Jedná se o verzi 5.20 (s programátorem byla dodána verze 5.00). Výsledek? Nic. Nepozoruji absolutně žádnou změnu. Co fungovalo, funguje dál. Co nefungovalo, nefunguje dál. Takže tak, budeme se těšit na další:-)


Software pro G540, ver. 5.20, ENG + CZ


Také jsem vyzkoušel lokalizaci do češtiny. Překlad je sice hodně svérázný (třeba integrovaný obvod je zde označován jako šváb), nicméně to funguje a tak jsem u toho zůstal:-) Lokalizace funguje s verzí 5.00 i 5.20 (se není co divit, když se nic nezměnilo:-))


V rámci svých, nikoliv přehnaných, očekávání jsem tedy spokojen.


******

Programátor už prokázal neocenitelné služby při vývoji GAL dekodérů pro desku TOP SECRET 537. A vůbec, díky němu jsem se konečně naučil ty GALy...


mikropočítač TOP SECRET 537

Vývojové pracoviště s TOP SECRET 537 :-)


*** Aktualizace 1 ***

Od pořízení programátoru už nějaký ten pátek uběhl a je načase se podělit o další zkušenosti. Bohužel negativní:

Ukázalo se, že programátor si moc nerozumí s obvody TESLA MHB 2716C. Přitom bolševiky K573RF3 a RF5, nebo Intel D2716 naprogramuje v pohodě, ale u Tesly je to loterie. Bude chyba, nebo nebude? Obvody, kde programování skončilo chybou, jsem bez problému naprogramoval a verifikoval pomocí svého programovacího doplňku k PMI-80 a úspěšně je vyzkoušel v cílovém zařízení. Prostě normálně fungujou...

Další problém je v hodnotě programovacího napětí Vpp u některých obvodů. Měl jsem Eprom Intel D2764A s Vpp 12,5 V. Podotýkám MĚL. Už nemám. Prostě jsem zvolil ze seznamu podporovaných zařízení Eprom Intel D2764A a začal programovat. Nevšiml jsem si, že programátor (tedy jeho SW) má u této paměti nastaveno Vpp 25V... Takže je nutné hodnotu Vpp vždy kontrolovat a nespoléhat se na zvolený typ a výrobce obvodu!

S programováním obvodů GAL sice žádné problémy nejsou, ale už několikrát se mi stalo, že jsem do pole "naprogramoval" zdroják. Prostě jsem namísto souboru *.JED nahrál zdroják *.GAL a SW programátoru to normálně zkousnul a naprogramoval do galoše. To je pak diveního, když najednou nefungují ani věci, které předtím šly...


*** Aktualizace 2 ***

Problém s některými EPROM 2716 se ukázal být hlubší. Nakonec se ukázalo, že G540 nedodává na vstup VPP paměti požadovanou hodnotu napětí pro čtení. Ta má být 4-5V, ale G540 dodává jen cca 3,8V. Což je sice v toleranci TTL, ale 2716 a možná i jiným starším EPROM to nestačí. Nakonec jsem to vyřešil stavbou vlastního programátoru s názvem Poloprog a mám to vyřešené.

Také to testování obvodů TTL a CMOS se ukázalo jeko ne úplně průkazné. To jsem zase vyřešil stavbou svého IC Testeru. Alespoň se o těch obvodech člověk dozvěděl opravdu hodně věcí:-)


*** Pokus o čtení Eprom 2708 - neúspěšné ***

Přestože programátor G540, stejně jako řada jiných, nepodporuje paměti Eprom 2708, napadla mě možnost je zkusit alespoň číst jako 2716. Předem upozorňuji, že mi to nefungovalo, to abyste třeba nemuseli číst dál. Byl bych ovšem rád, kdyby to někdo vyzkoušel s jiným programátorem a dal vědět. Celý fígl spočívá v tom, že se paměť 2708 vyžadující kromě +5V ještě +12V a -5V bude napájet z externího zdroje a s programátorem bude propojené jen GND. Nepoužité piny budou slepé. Za tím účelem jsem postavil následující redukci. Externí napájení ale vyžaduje VYPNOUT kontrolu správného zapojení paměti v patici! U G540 je nutné v programovacím okně zaškrtnout Disable Check Contact, jinak hrozí zničení programátoru! Teprve po vypnutí můžete vložit redukci s pamětí do programátoru a zapnout externí napájení paměti.


Redukce pro 2708
redukce pro 2708
Redukce pro 2708
redukce pro 2708

Redukce pro 2708
redukce pro 2708
Redukce pro 2708
redukce pro 2708

Paměť 2708 lze v redukci pochopitelně pouze číst a to jako 2716. Celý obsah se pochopitelně načte 2x za sebou, takže výslednou binárku je pak třeba rozpůlit a zbytečnou část smazat. To není problém. Problém je, že to nefunguje. V každém čtení mi to dává tak 3-5 chyb. Zajímavé je, že v chybných bajtech je vždy problém s logickou úrovní H. Prostě to čte blbě jedničky... Zkoušel jsem přidat pullupy (na fotkách jsou vidět ještě jejich pozůstatky:-)) a bylo to ještě horší. Zkoušel jsem pin 20 (/CS) nepřivádět na programátor, ale přímo ho uzemnit, že bych jako vyšetřil trochu času:-) Ale taky to bylo ještě horší. Prostě nejlepší to je tak, jak je na schématu níže, ale spoléhat se na to čtení stejně nedá. Netuším v čem je problém, jestli v "pomalosti" paměti, nebo někde jinde. Jinak, co se týká programátoru, tak mu moje pokusování nijak neublížilo a programuje vesele dál. Jen tu 2708 neumí ani pořádně přečíst...


Redukce pro 2708

Zapojení redukce pro 2708RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019