HOME

Duino52

8051 ještě nepatří do šrotu!



Mezi moje nejoblíbenější součástky rozhodně patří Atmel AT89S52. Je to stará dobrá 8051, tedy vlastně ještě lepší 8052, s řadou dalších vylepšení. Mezi ta vylepšení rozhodně patří rozhraní SPI a možnost programování přímo v aplikaci pomocí ISP:-) Dalším plusem je programová paměť typu FLASH až třeba po duální datapointer DPTR0 a DPTR1. Vynechat nesmím ani nízkou cenu a pouzdro DIL40. Řada lidí by si o jednočip řady x51 už dnes neopřela ani kolo, ale já se ho vzdát nemíním. Mám na něj mraky rutin a software a napsat si další pro mne nepředstavuje problém. Mám ho prostě v malíku. Je to pořád stará dobrá filozofie Intelu, tedy to na co jsme zvyklí z 8080/8085, Z80 apod. Navíc umí něco, co současné mikrokontroléry už ne - chovat se jako klasický mikroprocesor. Lze k němu připojovat externí paměť a příslušné řídící signály se generují automaticky hardwarově. Přitom je to pořád i ten mikrokontrolér a oba režimy (mikroprocesor / mikrokontrolér) se dají kombinovat v jedné aplikaci. Tohle s "moderními" mikrokontroléry už povětšinou nelze.

Z výše popsaného je zřejmé, že je to ideální "stroj" pro oživování a odlaďování různých HW doplňků k počítačům. Tahle součástka totiž dokáže zastat celý počítač a pro prvotní oživení nějakého doplňku se skvěle hodí. K tomuto účelu ji také používám ponejvíce stejně jako k hrátkám s různými starými počítačovými obvody, hlavně z řady Intelu 82xx či 3000 a také k hrátkám s TTL obvody řady 74xx, případně I2L obvody. Jenže už mě nebavilo neustále na nepájivém poli zapojovat to samé, takže jsem si postavil tento přípraveček, a protože je s ním práce podobně jednoduchá, jako s Arduinem, dostal název Duino52:


Duino52
Duino52
Duino52
Duino52



Duino52
Duino52
Duino52
Duino52


Duino52 je postaveno na kousku univerzálky. K zapojení netřeba moc dodávat. Všechny piny patice procesoru jsou 1:1 propojeny s kolíkovými lištami (2x 20 pinů). Navíc jsou ještě piny RX, TX a GND připojeny na dutinkovou lištu vzadu, do které připojuji USB-TTL UART převodník pro komunikaci se sériovým terminálem. K programování slouží konektor ISP, na který jsou připojeny piny SCK, MISO, MOSI, RESET a GND. Signál RESET je možné pomocí jumperu "odklonit" na klasický resetovací obvod s Reset tlačítkem a RC článkem (10K, 10uF) pro provoz bez připojeného ISP programátoru. Pro připojení krystalu slouží precizní dutinky. Je tak možné osazovat krystal dle potřeby. Příslušné kondíky 33pF jsou osazeny napevno. Uvnitř patice DIL40 je ještě schován odporový hřebínek 8x33k, který tvoří pullupy na portu P0. Vstup /EA je připojen pullupem 10k na Vcc. To je celé. Kolíkové lišty mají vespod rozchod odpovídající běžnému IO v pouzdře DIL 8-20, tedy nejmenší možný, takže na nepájivém poli zbývá dostatek přípojných míst.

Kromě AT89S52, který je rozumným kompromisem, je možné beze změn osadit i AT89S51, nebo AT89S8253. Posledně jmenovaný typ má sice další vylepšení (Flash 12KB, EEPROM 2KB), ale jeho programování přes ISP je znatelně pomalejší a pro vývoj, kdy je potřeba často měnit program tedy ne moc vhodný.

Jelikož je při bastlení s jednočipem pořád potřeba nějaká kontrolka, doplnil jsem na Duino52 jednu LED. Jedná se o nízkopříkonovou 2mA červenou LED katodou připojenou na port P1.4. Pullup rezistor je 4k7 a tak LED jen minimálně ovlivňuje využití pinu pro jiné účely. A že se toho s jednou kontrolkou dá říci hodně, to je pravda. Trvalý svit, rychlé blikání, pomalé blikání, vyblikávání (v praxi použitelné asi do 5)...



Malé, ale praktické vylepšení

Pro zobrazení celého bajtu jsem ještě doplnil precizní dutinky připojené na port P2. Do nich mohu připojit svou 8-vstupou LED sondu. Jedná se o přípravek, který jsem si původně stavěl pro testování Claudie-1. Je to v podstatě invertující 8-bitový oddělovač 74HCT540, na jehož výstupech jsou připojeny LED 3mm. LED jsou ve dvou různých barvách, abych mohl snadno rozlišovat nibble. LED jsou zapojeny katodou na pin a díky invertujícímu oddělovačí je tedy log.1 na vstupu indikována svitem příslušné LED a při log.0 je LED zhasnutá. Vstupy oddělovače jsou zdvihnuty pullupy 33k a přivedeny na precizní kolíky. Napájení je zvlášť kablíky s kolíky. Sonda díky obvodu HCT jen minimálně zatěžuje testovaný vývod a je mi velkým pomocníkem. Mám jich postaveno hned několik. Prostě světýlka já rád:-) Dalším, podobně koncipovaným přípravkem, je "DIP modul", který zase slouží pro rychlé a snadné nastavení vstupů.


Duino52
Duino52 s LED sondou
Duino52
LED sondy a DIP moduly


Duino52
Duino52 s LED modulem v akci
Duino52
Duino52 se sériákem v akci



Publikováno: 2016    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME