HOME

Nostalgické digi stavebnice

tuzemské výroby



Když jsem na jiné stránce publikoval moduly EMO, netušil jsem, že se ke starým československých digitálním stavebnicím ještě někdy budu vracet. Jenže osud to chtěl jinak a jednoho dne mi prostě do cesty postavil dvě legendy: LOGITRONIK 01 a KYBER-1. Zůstal jsem jako opařený. Ty stavebnice byly jako nové, nepoužité. Takže zase změna. Zase založit v už tak nepřehledné změti podstránek Nostalcompu jednu další, věnovanou těmto stavebnicím. Alespoň informaci o tom, že to existovalo a jak to vypadalo je nutné zachovat následujícím generacím. Takže jsem připravil stručný popis, pár obrázků a hlavně jsem opět naskenoval uživatelské příručky s cennými informacemi a zapojeními. Jen jediné se nikdo a nikdy nesmí dozvědět: kde jsem k tomu přišel. Jednak by mi to stejně nikdo nevěřil, ale hlavně... No raději fakt ne:-) Jen jediná malá informace - nestály mě ani korunu.


LOGITRONIK 01

Popisovat tuhle legendu asi nemá smysl. Kdo z dnešních nostalgiků na něm nezačínal? Nebýt jeho, nikdy nepochopím třeba R-S klopný obvod a nikdy se nepustím do stavby TTL CPU:-) Asi nikdy a nikdo už nevymyslí tolik různých zapojení s jediným obvodem 7400. Co dokáže čtveřice NANDů je neskutečné. A co to dokázalo udělat s myšlením malého kluka také. A úplně nejgeniálnější byl systém propojování pomocí drátků zasouvaných do pružinek. Přestože to bylo zcela jistě okopírováno od imperialistů, geniální to na Logitroniku rozhodně bylo. Žádné pájení, žádný smrad a čmoud, žádné součástky zničené pistolovou páječkou. Rychlé a čisté. Ovšem níže vyfotografovaný kousek není ten můj původní. Ten zmizel v propadlišti dějin. Také nebyl tak hezký, protože jsem ho používal opravdu hodně a postupem času jsem ho "upgradoval" ve stylu Logitroniku 02 (hlavně jsem do něj udělal velkou díru na telefonní sluchátko:-)).

Pochopitelně jsem se po opětovném shledání s touto legendou nemohl jen dívat a když jsem osušil pečlivě skrývané slzy, zapojil jsem si Astabilní Klopný Obvod, neboli blikač. Radost z toho, že to bliká je stejně bezmezná i po více jak 25 letech. To mi můžete věřit:-)

LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01

stavebnice LOGITRONIK 01
LOGITRONIK 01
stavebnice LOGITRONIK 01
AKO, čili blikač :-)


    LOGITRONIK 01



KYBER-1

KYBER-1 je další pecka. Na rozdíl od Logitronika jsem tuto legendární "pájecí" stavebnici nikdy nevlastnil. Stála totiž dvojnásobek toho, co už tak drahý Logitronik a naši pro takové věci neměli příliš pochopení. Ono je to docela pochopitelné. Číslicové stavebnice byly z tehdejšího pohledu fakt divné. V podstatě tam jen blikala nějaká světýlka. Nic nevrčelo, nic nezvonilo, nic nehrálo, nic se nehýbalo. Prostě blbost no. Proto jsem byl spíše zásobován stavebnicemi elektromechanickými (motorky, zvonky, bzučáky) a stavebnicemi rádií, či krystalek. Jenže to mě nebralo. Rádio se stejně nedalo poslouchat neb tam byly jen kecy o komunistech a elektromorek vás omrzí - neumí počítat:-) Á propos, neláska k elektromotorům mi zůstala. Po skoro 20 letech odhlásím Svět Motorů, protože se tam serou furt nějaký elektroauta nebo hybridi a je toho čím dál víc. Já chci aby to smrdělo benzínem! Aby to řvalo! Abych si mohl řadit kvrdlačkou! Abych byl alespoň jednou za měsíc upatlanej od tankovací pistole! Ale je fakt, že bych za to upatlání raději platil méně...

Zpět ke Kyberu. Tahle stavebnice byla v podstatě tvořená jen velkým plošným spojem, který byl pocínovaný a byl určen pro osazování součástek ze strany spojů. Kromě plošňáku zde byly jen 4 patice na IO, 4 integrované obvody a nějaká elektrodroboť (viz foto). Asi nejcenější byl manuál se spoustou zapojení a s vysvětlením funkce celé řady IO, zejména těch, které ve stavebnici nebyly. Vůbec se celý manuál točil kolem obvodů, které ve stavebnici nebyly a museli jste si je dokoupit. Ale alespoň jste dostali tip, že můžete koupit levnější součástky druhé jakosti (které beztak byly i ve stavebnici). Kyber byl oblíbený zejména v kroužcích a stal se základem mnoha kybernetických želvátek a robůtků.

stavebnice KYBER-1
KYBER-1
stavebnice KYBER-1
KYBER-1

Pro vlastní bastlení byla určena prostřední část plošného spoje s pozicemi pro 4 patice IO. Na krajích byl spoj připraven pro osazení tzv. vstupního a výstupního modulu, ke kterým jste si ale museli koupit součástky:-) Více naleznete v manuálu níže.


Kybernetické želvátko řízené stavebnicí KYBER-1
Kybernetické želvátko řízené stavebnicí KYBER-1 (foto z VTM 7/83)


Moje původní obyčejné skeny perfektě zpracoval Jirka a kromě klasického PDF poslal i tzv. vyřazenou verzi. Vyřazená verze je určena k oboustrannému vytištění (na papír A4). Pak stačí stránky dát na sebe, uprostřed přeložit a ve hřbetu sešít. Získáte tak návod - brožuru, která je k nerozeznání od originálu! Jirka k tomu dodává: Já si to takto u pro mne důležitých starých tisků upravuju, tisknu a sešívám (a to doslova ;-))..., protože nemám specializované zařízení, tak si to ve hřbetu doslova sešiju jehlou a nití - jinak je "šitím" v knihárně většinou myšleno tzv. "šití drátem" jinak taky označované jako V2 a pro laika jde o něco jako secvaknutí "koníkem"). Holt zkušenosti z DTP... :-)


       KYBER-1               KYBER-1 vyřazeno




LOGITRONIK 02

Nástupcem výše zmíněného Logitroniku 01 byl Logitronik 02. Ovšem to už taková pecka nebyla. Za hodně peněz jen málo muziky. Z integrovaných obvodů nepochopitelně přibyl druhý 7400... Navíc se objevila jedna LED, dva tranzistory, jeden fototranzistor a nějaká pasiva. Asi nejvýrazněji bylo vidět telefonní sluchátko. Jelikož se dvojka logitroniku objevila v době, kdy jsem ještě občas zabastlil i nějaké to pískle, sluchátko a tranzistory jsem si "zadlabal" do své jedničky. Kterou jsem tak pro sběratelské účely nadobro zničil:-) Kromě ceny tkvěla nechuť upgradovat z 01 na 02 i v tom, že se v různých časopisech (zejména VTM a AR) objevovaly návody na různé přídavné moduly k jedničce, které z ní dělaly slušné vývojové pracoviště mladistvých:-) Za upozornění na naskenovaný návod děkuji Davidovi. Původní zdroj je zde.

LOGITRONIK 02
LOGITRONIK 02
LOGITRONIK 02
LOGITRONIK 02


    LOGITRONIK 02


Update: s Logitronikem 02 si lze pohrát i v současné době. Zde je tip na jeho mírné vylepšení.



ALFA 2

Další známou a populární stavebnicí ze socialistické éry je ALFA 2. Stavebnice je podobná Logitronikům. Obrázky stavebnice a naskenovaný návod poslal Tibor, terý se stal jejím čerstvým majitelem:-) Díky!

stavebnice ALFA 2
ALFA 2 - krabice
stavebnice ALFA 2
ALFA 2
stavebnice ALFA 2
ALFA 2 - manuál
stavebnice ALFA 2
ALFA 2 komplet

A když už mi Jirka podal prst s úpravou manuálu ke Kyberu (viz. výše), chtěl jsem celou ruku a požádal ho také o úpravu manuálu k Alfě 2. Takže i zde jsou k dipozici dvě verze: klasické PDF a vyřazené PDF pro oboustranný tisk. Vyzkoušel jsem to na laserovce s duplexním tiskem a paráda. Z vyřazených výtisků jsem si sešil parádní brožuru. Jen nevím co s ní, ale to je detail:-) K sešití ho musíte mít dlouhýho. Krátkým koníkem se nechytáte...:-)


       ALFA 2               ALFA 2 vyřazeno


stavebnice ALFA 2
vytištěný manuál
stavebnice ALFA 2
dlouhej koník:-)


MINILOGIK-1

Na další zajímavou československou digitální stavebnici mě upozornil pan Pališin. Jmenuje se MINILOGIK-1 a pochází z roku 1984 (ale schválena byla již v roce 1982). Stavebnice je modulového typu a moduly jsou umístěny v elegantním čalouněném kufříku. Jak je vidět na dalším obrázku, byly ke stavebnici také různé přídavné sondy, například indikátor hladiny, fotobuňka, apod. Bohužel k ní majitel už nemá manuál, tak se alespoň pokochejme pěknými fotkami.

MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1

MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1
MINILOGIK-1


Adam Elév

Stavebnice Edam Elév (výrobce OPS Praha) byla, alespoň pro mne, naprosto přelomovou. A to i přes to, že se v podstatě o žádnou stavebici nejedná. Obsahem celé stavebnice bylo tuším jen nepájivé pole a miniaturní brožurka. Možná ještě MH7400, už fakt nevím. Ale právě kvůli tomu nepájivému poli jsem si ji tehdy v 80. letech 20. století kupoval. Bylo to snad první volně dostupné nepájivé pole v ČSSR. A bylo asi kvalitní, protože mi slouží dodnes, viz článek o nepájivých polích. Fotku té stavebnice v původním stavu jsem nikde nenašel, tak alespoň přikládám fotky z Aukra, kde ji kdysi někdo nabízel (to pole tam bylo opravdu jen jedno!). Také přikládám fotku samotného toho mého pole po více jak 30 letech používání a také přikládám naskenovanou tu brožurku.

nepájivé pole Adam Elév
nepájivé pole Adam Elév
stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév

stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév

stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév
stavebnice Adam Elév


    Adam Elév



PME 05 DIGI

Jednou jsem na Aukru narazil na stavebnici PME 05 DIGI, které obsahuje hned 3 výše uvedená nepájivá pole Adam Elév. Je to velmi zajímavá stavebnice. Její účel a funkce jsou myslím naprosto jasné z následujících obrázků. Zajímavé je, že na desce je označení PME 03 DIGI, ale na čelním panelu již PME 05 DIGI. Výrobcem této zajímavé stavebnice bylo JZD Březůvky, jak napovídá čelní panel.


PME 05 DIGI
PME 05 DIGI
PME 05 DIGI
PME 05 DIGI

PME 05 DIGI
PME 05 DIGI
PME 05 DIGI
PME 05 DIGI


JZD Mír Březůvky bylo asi v oblasti elektroniky poměrně aktivní. Z jejich dílen pochází i známá logická sonda LP2:


Logická sonda LP2 z JZD Březůvky



Další stavebnice

Elektronických stavebnic pro výuku číslicové techniky však u nás bylo mnohem více. Některé vznikaly dokonce jen na lokální úrovni v různých klubech a kroužcích, nebo jako přidružená výroba v JZD, viz PME 05 DIGI výše. Zajímavá je také stavebnice MINIPUTER, která se před časem objevila na Aukru, ale bez dalších informací:

stavebnice Miniputer
Miniputer
stavebnice Miniputer
Miniputer

Určitě by slušelo připomenout i stavebnice MEZ ELEKTRONIK 01 a 02 a současné (stav k 2022) stavebnice Voltík. Zejména Voltík III je předurčen, pro digitální hrátky. Z nejnovějších počinů (opět stav k 2022) je to pak stavebnice Saimon.

A pak tu byly stavebnice jednoúčelové, z nichž vlajkovou lodí je asi počítač PLAN-80, dále pak MIKRO AR, MAŤO (ano, dodával se i jako stavebnice), EMS-84, PETR, MSM-48, slavný zapisovač Merkur ALFI a další. A možná bych mohl zmínit i hříčku M1 MIKLING s jednočipem Tesla řady 8048. Ale to je spíše hračka, nikoliv stavebnice. Nicméně je zajímavá právě tím použitým jednočipem.

M1 MIKLING
M1 MIKLING
M1 MIKLING
M1 MIKLING


Citace z popisu Miklinga, který se kdysi objevil na Aukru: Jedná se o zajímavou pomůcku pro trénování postřehu a paměti. Obsahuje celkem 8 programů - her. Vyrobeno jen málo kusů. Tato hračka nebyla prodávána v maloobchodní síti, ale byla používána v některých školách nebo mládežnických klubech výpočetní techniky. Dodávala se v papírové krabici spolu se zdrojem 12V AC a návodem k použití. Uvnitř jedna deska s elektronikou - běží na jednočipu řady 8048. Výrobcem bylo JZD Libuň.


Perfektní přehled o výukových stavebnicích, nejen československé výroby, naleznete na stránkách Elektroráj.cz


Publikováno: cca 2011-2012    
Update: 1/2022    



« RET          ↑ TOP ↑          HOME