Jednoho dne jsem se dozvěděl vcelku překvapivou věc. A sice, že dcerka touží mít v pokojíčku stolní digitální hodiny:-) Copak o to, stačí vzít pár korun a levných rejžáckých krámů tohoto typu je všude plno. A je to bez práce. Jenže já zastávám názor, že nejlepší výrobek je ten, který si vlastnoručně vyrobíte a u dětí to platí dvojnásob. Jenže po malém děcku, notabene dívce, nemůžete chtít letování diskrétních součástek na plošný spoj, že... Takže jsem vymyslel a zrealizoval následující rychlostavebnici.
Základem je hotový modul digitálních hodin s LED displejem, který jsem pořídil v mém oblíbeném obchodě s krásným názvem Hezký Den. Pak už stačilo jen objednat vhodnou krabičku, napájecí konektor, seřizovací tlačítko, napájecí adaptér 12V stab. a zálohovací baterii typu CR1220. Konektor a tlačítko jsem volil tak, aby je bylo možné přiletovat na kabely ještě před osazením do panelu a rovnou je přiletoval. Do dílů krabičky jsem vyvrtal všechny příslušené otvory, upravil jsem čelní panel pro montáž modulu a jednotlivé díly jsem popsal. Pak již stačilo jen stavebnici zabalit a vytvořit následující fotonávod k montáži:
Všechny důležité části stavebnice jsou popsané. Začni tím, že do zadního čela prostrčíš napájecí konektor (vlevo) a zelené tlačítko (vpravo) podle obrázku. Před protažením sundej z konektoru i tlačítka matice! Zezadu konektor i tlačítko přitáhni maticí a můžeš lehce dotáhnout plochými kleštičkami.
![]() |
![]() |
Nyní zadní čelo zasuň do drážek v dílu označeném DNO. Použij užší drážku označenou jako ZADEK. Do přední širší drážky vlož displej a po stranách kousky předního čela. Horní hrany displeje a čel musí být v jedné přímce. Je možné díly zespodu zevnitř zajistit např. vteřinovým lepidlem, ale nutné to není. Kablíky urovnej tak, aby nešly přes středový sloupek!
![]() |
![]() |
Nasaď horní díl tak, aby přední i zadní čela zapadly do drážek. Chce to trochu trpělivosti, ale jde to! Pak hodiny otoč, do otvoru ve dně vlož přiložený šroubek a oba díly sešroubuj. Nakonec na dno nalep samolepící gumové nožky, aby hodiny po stole neklouzaly.
![]() |
![]() |
Nyní můžeš připojit přiložený bezpečnostní napáječ. Po několika sekundách se na displeji rozsvítí zelená čísla.
![]() |
![]() |
Hodiny jsou zálohované baterií a měl by se hned rozsvítit správný čas. Pokud se rozsvítí nuly, je nutné hodiny znovu seřídit. Postup je uvedený dále.
![]() |
![]() |
Poznámka: ta samolepka nahoře na hodinách není z reklamních důvodů ale z důvodu zakrytí díry. Při zvětšování otvoru pro vrut v distančním sloupku víka krabičky jsem si totiž vzal novej a tudíž ostrej vrták a než jsem se nadál vrták byl skrz a část jsem ho měl i v ruce, kterou jsem víko držel...:-)
Hodiny se seřizují jediným tlačítkem SET vzadu takto:
1. dlouhý stisk - rozblikají se hodiny a krátkými stisky je možné je nastavit
2. dlouhý stisk - rozblikají se minuty a krátkými stisky je možné je nastavit
3. dlouhý stisk - rozblikají se vteřiny a krátkým stiskem se vždy vynulují
4. dlouhý stisk - displej přestane blikat a začne zobrazovat nastavený čas.
Jen pro zajímavost přikládám ještě foto hodin sestavených ze stavebnice firmy TIPA, kterou jsem kdysi obdržel od kolegů v práci. Hodiny jsou z diskrétních součástek (CMOS řady 4xxx) a jako zobrazovače používají digitrony. V této podobě jdou hodiny trvale již řadu let. Pouze bylo v průběhu času nutné vyměnit nafouklé elyty v měniči vysokého napětí digitronů. Stavební návod vyšel také v Praktické Elektronice 8/2008.
Hodiny s digitrony ze stavebnice TIPA
Publikováno: 11/2020