HOME

Stolní digitální hodiny

homemade rychlostavebniceJednoho dne jsem se dozvěděl vcelku překvapivou věc. A sice, že dcerka touží mít v pokojíčku stolní digitální hodiny:-) Copak o to, stačí vzít pár korun a levných rejžáckých krámů tohoto typu je všude plno. A je to bez práce. Jenže já zastávám názor, že nejlepší výrobek je ten, který si vlastnoručně vyrobíte a u dětí to platí dvojnásob. Jenže po malém děcku, notabene dívce, nemůžete chtít letování diskrétních součástek na plošný spoj, že... Takže jsem vymyslel a zrealizoval následující rychlostavebnici.

Základem je hotový modul digitálních hodin s LED displejem, který jsem pořídil v mém oblíbeném obchodě s krásným názvem Hezký Den. Pak už stačilo jen objednat vhodnou krabičku, napájecí konektor, seřizovací tlačítko, napájecí adaptér 12V stab. a zálohovací baterii typu CR1220. Konektor a tlačítko jsem volil tak, aby je bylo možné přiletovat na kabely ještě před osazením do panelu a rovnou je přiletoval. Do dílů krabičky jsem vyvrtal všechny příslušené otvory, upravil jsem čelní panel pro montáž modulu a jednotlivé díly jsem popsal. Pak již stačilo jen stavebnici zabalit a vytvořit následující fotonávod k montáži:Návod na sestavení hodin

Všechny důležité části stavebnice jsou popsané. Začni tím, že do zadního čela prostrčíš napájecí konektor (vlevo) a zelené tlačítko (vpravo) podle obrázku. Před protažením sundej z konektoru i tlačítka matice! Zezadu konektor i tlačítko přitáhni maticí a můžeš lehce dotáhnout plochými kleštičkami.


Rychlostavebnice digitálních hodin Rychlostavebnice digitálních hodin


Nyní zadní čelo zasuň do drážek v dílu označeném DNO. Použij užší drážku označenou jako ZADEK. Do přední širší drážky vlož displej a po stranách kousky předního čela. Horní hrany displeje a čel musí být v jedné přímce. Je možné díly zespodu zevnitř zajistit např. vteřinovým lepidlem, ale nutné to není. Kablíky urovnej tak, aby nešly přes středový sloupek!


Rychlostavebnice digitálních hodin Rychlostavebnice digitálních hodin


Nasaď horní díl tak, aby přední i zadní čela zapadly do drážek. Chce to trochu trpělivosti, ale jde to! Pak hodiny otoč, do otvoru ve dně vlož přiložený šroubek a oba díly sešroubuj. Nakonec na dno nalep samolepící gumové nožky, aby hodiny po stole neklouzaly.


Rychlostavebnice digitálních hodin Rychlostavebnice digitálních hodin


Nyní můžeš připojit přiložený bezpečnostní napáječ. Po několika sekundách se na displeji rozsvítí zelená čísla.


Rychlostavebnice digitálních hodin Rychlostavebnice digitálních hodin


Hodiny jsou zálohované baterií a měl by se hned rozsvítit správný čas. Pokud se rozsvítí nuly, je nutné hodiny znovu seřídit. Postup je uvedený dále.


Rychlostavebnice digitálních hodin Rychlostavebnice digitálních hodin


Poznámka: ta samolepka nahoře na hodinách není z reklamních důvodů ale z důvodu zakrytí díry. Při zvětšování otvoru pro vrut v distančním sloupku víka krabičky jsem si totiž vzal novej a tudíž ostrej vrták a než jsem se nadál vrták byl skrz a část jsem ho měl i v ruce, kterou jsem víko držel...:-)Seřízení hodin

Hodiny se seřizují jediným tlačítkem SET vzadu takto:

1. dlouhý stisk - rozblikají se hodiny a krátkými stisky je možné je nastavit

2. dlouhý stisk - rozblikají se minuty a krátkými stisky je možné je nastavit

3. dlouhý stisk - rozblikají se vteřiny a krátkým stiskem se vždy vynulují

4. dlouhý stisk - displej přestane blikat a začne zobrazovat nastavený čas.Hodiny s digitrony ze stavebnice TIPA

Jen pro zajímavost přikládám ještě foto hodin sestavených ze stavebnice firmy TIPA, kterou jsem kdysi obdržel od kolegů v práci. Hodiny jsou z diskrétních součástek (CMOS řady 4xxx) a jako zobrazovače používají digitrony. V této podobě jdou hodiny trvale již řadu let. Pouze bylo v průběhu času nutné vyměnit nafouklé elyty v měniči vysokého napětí digitronů. Stavební návod vyšel také v Praktické Elektronice 8/2008.


Hodiny s digitrony ze stavebnice TIPA
Hodiny s digitrony ze stavebnice TIPAPublikováno: 11/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME