HOME

Lampička na čtení

s regulací jasuKdyž vypukla móda tabletů a netbooků, říkal jsem si, že by to chtělo lampičku s regulací svítivosti. Na večerní čtení z papíru (a já rád čtu) je vhodný plný jas. Na čučení do tabletu, netbooku, patlafounu, či jiného displeje a vlastně i na sledování televize (případně jiné hrátky) je vhodné jas podstatně snížit. Ale zase nesmí být úplná tma, to dostávají oči pěkně zabrat. Hledal jsem nějaké osvědčené zapojení stmívače a našel jedno, které mě docela zaujalo. Možná proto, že jeho srdcem byl integrovaný obvod, od mého tehdy oblíbeného výrobce jednočipů, firmy Atmel (dnes již v podstatě neexistující). Obvod má označení U2008B a pochopitelně jsem se zpočátku mylně domníval, že to je nějaká vykopávka z dob komunistické NDR. Díky značení začínajícím na "U". Jenže není. Je to docela složitý a sofistikovaný obvod, určený především pro řízení elektromotorů. Ale co je dobré pro motory, je dobré i pro žárovky.

Obvod U2008B byl v době stavby (cca 2010) naprosto běžně dostupný. Nyní (2020) už je to horší, ale sehnat se pořád dá, byť není nejlevnější. Ovšem umí toho opravdu hodně, zájemce odkazuji na originální datasheet. Zapojení stmívače jsem našel na vynikajících stránkách www.danyk.cz a odkaz na původní článek (plus další) přikládám níže pod článkem. Dovolil jsem si použít i původní schéma zapojení z těchto stránek, jen jsem přidal úpravu zapojení potenciometru, kterou jsem realizoval na své lampičce. Šlo hlavně o to použít potenciometr 25k namísto 47k, jelikož byl k dispozici. Druhým důvodem úpravy byl požadavek, aby regulace nebyla úplně od nuly, ale aby i v minimu žárovka slabě svítila. Lampička disponuje vlastním síťovým vypínačem. Triak používám BT136.


Lampička na čtení
Schéma zapojení lampičky
Lampička na čtení
Konstrukce dvojité lampičky


Pozor: potenciometr je nutné použít minimálně s plastovou hřídelkou, ale ideální je použít celoplastový potenciometr. Taktéž knoflík by měl z důvodu bezpečnosti být plastový. A vůbec: pracuje se zde přímo se síťovým napětím, tak je na to třeba myslet!

Lampičku jsem vyrobil rovnou ve dvojitém provedení. Celá elektronika je v malé plastové krabičce, ze které vykukují jen (plastové) knoflíky (plastových) potenciometrů. Krabička je i se svítidly (reflektory R63) na pomocné překližkové destičce přišroubované na tyč ze záclonové konzoly. Dole je dřevěný podstavec. Nahoře je to zakončeno stylovou dřevěnou koulí, také ze záclonové konzoly (garnyže).


Lampička na čtení
Dvojitá čtecí lampička
Lampička na čtení
Dvojitá čtecí lampička


V době vydání tohoto textu slouží lampička již cca 10 let. A to s původními žárovkami, protože rozsvěcení je díky U2008B plynulé od nuly, takže vlákna tolik netrpí. Drobnou nectností je tepelná závislost. Pokud si po zapnutí nastavíme malý jas, tento se během několika prvních minut pomaličku o trochu zvýší a je tedy potřeba zase trochu ubrat. Pak již nastavený jas drží. Dobrou zprávou také je, že na rozdíl od jiných stmívačů, tento je absolutně tichý. Nijak nepíská ani se jinak akusticky projevuje. Světlo je příjemné, nebliká, atd. Doporučuji.

Pro úplnost přikládám odkaz na původní zdroj a také další související články na serveru danyk.cz. Najdete tam toho ale mnohem více.

Triaková regulace s U2008B
Plynulé rozsvěcení / zhasínání žárovky s U2008B
Regulace žárovky s tyristorem


Publikováno: 4/2020    « RET          ↑ TOP ↑          HOME