Co je na NOSTALCOMP.cz nového?


<-- 21-30      další aktualizace      1-10 -->Aktualizace 20 a 20.5

1) Důvody, proč se dlouho nic neděje, jsou dva. Za prvé na mě padla jarní únava a jsem prostě línej, a za druhé jen tak sedím a kochám se z "průlomu do zahraničí", který se podařil Juťákovi:-) Ovšem toto nebyl průlom jediný. Podobný průlom se v minulosti podařil i Juniorovi. Mimochodem skvělé fórum o starých jednodeskáčích s 6502, Z-80 a 1802...

2) Ovšem to neznamená, že nedělám vůbec nic. Pokračují práce na "Kosmáčkovi Elfíkovi", a protože jsem dostal několik dotazů "jak to vypadá", rozhodl jsem se poodkrýt roušku tajemství a ukázat co už všechno dovedu:-) Jo, i trocha sexu tam je:-)

3) Pokud jste žádnou z předešlých novinek neshledali zajímavou, mrkněte na stránky projektu PMI Z-80A. I tam se pilně aktualizuje. Zajímavá je sekce o software pro PMI, protože jsou tam užitečné prográmky i s dokumentací. Užitečné mohou být i nálepky na klávesnici repliky PMI-80 a hardweráře by mohla zaujmout rozšiřující karta pro PMI, která si fakt zaslouží přízvisko SUPER. Ovšem pokud jste bastlíři a tato karta je na vás "moc hotová", nezoufejte. Chystáme výrobu univerzálního polotovaru pro rozšiřující kartu pro PMI. Karta bude mít již připravené spoje pro FRB konektor, budiče adres (74245) a konektor Canon 9 (pro konstrukci rozhraní RS232). Zbytek bude univerzál pro vaše bastlení:

unideska pro PMI-80

4) Je mou povinností informovat velectěnou čtenářskou obec o tom, že Nostalcomp.cz zřejmě významě napomohl k tomu, aby nostalgická vlna spláchla další ovečku. Z cesty spořádaného života v konzumní společnosti sešel pan Dalibor a těšit se můžeme na takové kousky jako FDD a videodisplej k PMI-80 či inteligentní dům tímto jedodeskáčem řízený.

PS: A ta příští aktualizace... Tak to zas bude nářez!


Aktualizace 19

1) Můj Juťák, alias Tiny Jugend Technik Computer je hotový! A je s ním docela zábava:-) Můžu pařit "Autocross", nebo "Master Mind". A kdybych to uměl, mohl bych si zaprogramovat třeba i ve FORTHu:-)

replika mikropočítače Jugend Technik Computer

2) Programovací přípravek, který jsem si zbastlil pro PMI-80 se plně osvědčil. Trefou do černého bylo implementování programování pamětí 8708 (2708). Však jich také pro stavitele replik PMI-80 M16 pár naprogramoval:-) Jenže se vyskytla potřeba programovat i paměti mnohem větší, než je (byť rozšířené) PMI schopno zvládnout a také jsem se chtěl naučit pracovat s obvody GAL (konečně - v době, kdy jejich duchovní otec - firma Lattice - uvažuje o ukončení jejich výroby:-)). Jenže vrážet těžký prachy do programátoru se mi pro občasné bastlení nechtělo. Tak jsem nakoupil v Číně:

G540 - programátor a tester obvodů

Své zkušenosti s programátorem / testerem Genius G540 najdete na stránce tomuto přístroji věnované.

3) Pokud vás zaujal projekt PMI Z-80A, tedy nového klonu PMI-80 s procesorem Z-80A, mohlo by vás zajímat, že tento projekt nově dostal své vlastní internetové stránky: http://pmiz80a.xf.cz. Stojí za shlédnutí!


Aktualizace 18

1) Víte, že ještě před pádem železné opony se v NDR vyráběl jednočip s TINY BASICem? A slyšeli jste někdy o Tiny Jugend Technik Computeru? Že ne? Tak to rychle do rarit a hledat odstavec o UB8830D :-)

Tiny Jugend Technik Computer

2) Vždy jsem si myslel, že pokud budu někdy stavět repliku "televizního počítače", tedy klasického homecomputeru, který jako displeje využívá běžný televizor, bude to ZX-80. Ale ouha! Nakonec tím prvním bude "Juťák"...:-)

3) V souvislosti se stavbou "juťáka" jsem potřeboval rozklíčovat některé obvody se značením, které zavedli soudruzi v NDR. Nakonec jsem našel pěknou tabulku v PDF. Najdete ji v pomůckách. A když jsem byl v tom, přidal jsem i odkazy na "tlumočení" obvodů z bývalého SSSR a dále praktické přehledy řad 7400 a 4000. To je potřeba pořád:-)

4) Jen pro pořádek oznamuji, že jsem plně doladil své PMI-80 M16. Doplnil jsem chybějící FRB (v mém případě SUR) konektory a polepil klávesy přelepkami, které byly jako bonus ke každému plošňáku. Je to libůvka:-) PMIčko maká a už naprogramovalo spoustu pamětí 2708 a 8708 pro své kolegy. Pro srovnání jsem pořídil společný obrázek originálního PMI-80 a repliky PMI-80 M16. Krásný pohled:-) Vše naleznete stránce o PMI-80 M16.


(MEGA) aktualizace 17

1) Mám ho! Po jednodeskáčích s procesory 8080, 8085, Z-80 a 6502 budu stavět další, abych se seznámil s dalším slavným mikroprocesorem. Mám totiž RCA 1802 "Cosmac"! A tím počítačem bude neméně slavný Cosmac Elf. Tím se dále posouvám v čase směrem k "tlačítkáčům". Ovšem cíl jsem si vytkl ještě výše. K Elfu bych si totiž rád postavil i grafický adaptér PIXIE a meta, kam se chci dostat, vypadá takhle:

loď Enterprise na Cosmac Elf


2) moje PMI-80 M16. Tak jsem se i já dočkal svého PMI-80 M16. A při stavbě jsem přišel na pár důležitých postřehů. Vše je popsáno na stránce o PMI-80 M16 a doporučuji to stavitelům k prostudování. Zejména úprava dekodéru 74154 je docela důležitá.

moje PMI-80 M16 moje PMI-80 M16

Do ZIP archivu s dokumentací jsem ještě přibalil svou skromnou sadu testovacích prográmků, kterou lze doporučit k oživování počítače. Nepřehlédněte také fotku přípravku pro vnucení instrukce NOP, který se hodí pro prvotní oživení počítače. Ale více už opravdu na stránce o PMI-80 M16.

3) O klonu PMI Z-80A již bylo informováno na stránce DPS pro PMI - předloha č.4. Nyní jsou k dispozici i fotky prototypu a počítač se určitě povedl. Naleznete je na stránce Vaše PMI. Že to ale je osazené až s nechutnou precizností, co? :-)

4) Používáte-li PC Loader, určitě věnujte pozornost aktualizaci jeho zapojení. Byl jsem upozorněn na možný problém. Více na stránkách o PMI PC Loaderu i Junior PC Loaderu.

5) Světe div se, ale dostal jsem se i k takové záležitosti, jakou je otestování procesoru Z-180. Dostal jsem totiž krásný dárek v podobě předlohy DPS pro redukci DIL 64 RM 1.778 na DIL 64 RM 2.54. Paráda! Destičky jsem nechal vyrobit a teprve pak jsem zjistil, že se to trochu nepovedlo:-) Nicméně zachránit se to dalo. Procesor už v redukci sedí a základní zapojení na nepájivém poli (vnucením NOP) odhalilo jeho funkčnost. Že by se tedy něco událo i v oblasti SuperPMI?

redukce pro Z-180

6) Na stránku věnovanou zdrojům pro napájení 8080 a podobných systémů jsem přidal informace o spínaném zdroji, který jsem čirou náhodou výhodně získal.

7) Ve výčtu slavných jednodesek se objevila Motorola MEK6802D5 s CPU 6802.

8) Něco málo nového se objevilo i v raritách - zejména se dozvíte, kdy má hostalgik fakticky pech, alias "smolíka".


Aktualizace 16

1) Postavte si repliku ZX-81. Nebudete potřebovat vůbec žádné součástky!

papírová maketa ZX-81

2) Na stránce o PMI-80 M16 je nyní ke stažení archiv s poslední verzí schématu a rozložení součástek na desce. K osazovacím plánům jsem udělal negativy, aby to šlo lépe vytisknout. Přibývají také fotky dalších hotových počítačů!


Aktualizace 15 a 15.5

1) Desky na PMI-80 M16 jsou hotové a historicky první replika tohoto typu už maká!

první PMI-80 M16

2) To snad není možný! Já co si umanu, tak udělám. Takže jsem vyřešil to přepínání "operačních systémů" a z desky TOP SECRET 31 je ULTRAMON 51 & BASIC 31 computer. Kdo si hraje, nezlobí. Pročpak mi to takhle nejde i jinde.... Taky jsem přidal schéma toho převodníku RS422/RS232. Jen tak pro pořádek:-)

3) Tak jsem si řekl, že už budu hodnej. Že nebudu vymejšlet kraviny a budu dělat něco užitečnýho. Vzal jsem z police objemný šanon nadepsaný Vyřídit a položil ho na svůj pracovní stůl. Po krátkém zaváhání jsem na něj ještě položil jen o málo tenčí šanon Vyřídit ihned a chystal se bejt hodnej. Jenže v tom okamžiku mi na stole přistála sada brouků MHB 93451C. No a bylo po předsevzetí. Gůůgl nabídl jen to, že je to ekvivalent Intel 82S181, a že se jedná o PROM 1024x8 bitů. Naštěstí jsem věděl, na koho se obtátit a za chvilku jsem měl v mailu datasheet (díky, Milane). No, programovat to zatím nebudu. To by se musel zbastlit spešl programátor. Svou super programovací kartu pro PMI-80 (popsaná v úpravách PMI) k tomu fakt nepřinutím, ale nedalo mi to, abych se je alespoň nenaučil číst. A je to dobrý, jsou prázdný:-)

4) No a pak tu máme počátek jedné nové, prozatím utajené, podstránky ???. Vo co gou? To se uvidí pozdějc. Zatím je to tajný. To kdyby se to třeba nepovedlo, tak aby se to ututlalo. Stránka prostě v tichosti po anglicku zmizí a bude to:-)

5) Počátkem roku 2011 se objevila další replika PMI-80, tentokrát s CPU Z-80A. A protože je k ní i návrh desky, naleznete informace o PMI Z-80A na stránce DPS pro PMI - předloha č.4.


Aktualizace 14

1) Na desce TOP SECRET 31 jsem konečně zprovoznil komfortní monitor ULTRAMON 51. S ním je ladění aplikací na x51 hračkou! Doslova do toho procesoru vidíte.
PS: 'šak já vim, že dneska je to u moderních procáků samozřejmost, ale koho tady zajímají moderní procáky...

2) Přídavná karta pro PMI-80 sloužící k programování EPROM (popsaná v úpravách PMI) již umí i (původně vynechaný) typ 2732. Samozřejmě jsem k tomu napsal i příslušný softík. Nyní tedy PMIčko umí "vypalovat" EPROM od 2708 (8708) do 27128.
PS: že existují programátory, které zvládají tisíce obvodů vim taky...


Aktualizace 13

1) Tak už funguje Junior PC Loader! Zatím sice s omezením na 512 byte, ale to stačí.


Aktualizace 12 + 12.5

1) Chcete si postavit vlastní PMI-80, ale rádi byste získali plošný spoj? A také se chcete vyhnout shánění nedostupných součástek? Žádný problém! Na světě je návrh repliky PMI-80 M16, která se nedostupným součástkám vyhýbá a bude-li dostatek zájemců, nechají se vyrobit i plošňáky!

plošný spoj PMI-80 M16

2) Přidána sekce Pomůcky, kam si ukládám odkazy a další pomůcky, které často využívám. Možná se hodí i vám.

3) Specializovanou pomůckou je on-line kalkulátor hodnot, které je nutné zapsat na příslušné porty Juniora, abyste na jeho displeji zobrazili požadované znaky. Ovšem použít to můžete i pro PMI. Hodnoty znaků jsou stejné!

4) Krásný dopis přišel od pána, který s nostalgií zavzpomínal na BOBa-85. S jeho svolením jsem dopis na stránce o Bobovi zveřejnil. Další důkaz jak byl ten článek v AR populární.


Aktualizace 11

1) Junior Computer je hotový! Jeden malý školák, který před cca 25 lety obdivně vzhlížel na schéma zapojení jednoduchého školního jednodeskáče Junior Computer otištěné v Amatérském Rádiu 10/1982 a snil o tom, že si to vlastnoručně postaví, se dočkal. A je to paráda. Byť je nutné přiznat, že ten tehdejší školák by ten procesor 6502 tehdy asi vůbec nepochopil. I po 25 letech je z něj v šoku :-) Podrobnosti na stránce o CPU 6502 a Junioru.

replika mikropočítače Junior Computer

2) Chtěli byste zažít nostalgii v podobě klasického BASICu s číslovanými řádky? Pokud jste na něm také začínali, je docela zábavné si to připomenout. Můžete ze skříně vylovit nějaký svůj osmibit. Lenoši si osmibit nainstalují v podobě emulátoru na PC, ale to pravé ořechové je basicovský počítač si postavit:-) Nemusíte stavět nic složitého. Je tu totiž Intel BASIC 52 pro procesory řady 8052, ale existuje i verze BASIC 31 pro klasické x51. A obě verze nostalcomp vyzkoušel na desce TOP SECRET 31. Podrobnosti na stránce o TOP SECRET 31.

BASIC 52

3) Autor těchto stránek o sobě prohlašuje, že není žádný sběratel, a že si pořizuje jen věci, se kterými má v úmyslu si dříve či později pohrát. Ovšem i tak se "sbírka" brouků nějak rozrůstá. Poslední přírůstek (pasovaný do rarit) je origoš Ferranti ULA 6C001E-7 :-) Co s ní? Nemáte někdo "předpis na dobré Spectrum"? Ideálně s jednočipovými statickými RAM, aby bylo co nejjednodušší:-)


<-- 21-30      další aktualizace      1-10 -->


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019