Co je na NOSTALCOMP.cz nového?


<-- 11-20      další aktualizaceAktualizace 10

1) Jelikož mám několik jednočipů řady 8048/49 a nevěděl jsem, jestli fungují, postavil jsem si jednoduchou testovací a ladící desku TEST 48. Kromě jednočipů MCS-48 lze osadit i expander 8243. Možná bude TEST 48 inspirovat i někoho jiného.

2) Konečně se trochu pohnula stavba repliky Junior Computer s procesorem 6502.


Aktualizace 9

1) Moc se toho neudálo. Jen jsem pro další projektíky potřeboval víc paměti u PMI. Přidal jsem ji (8 KB) možná trochu kuriózně, viz stránka úpravy PMI-80, 2.

2) Také jsem se trochu více vrtal s desce TopSecret 31, ale jen maličko:-) Inspirací ovšem může být redukce pro úzké RAM zde popsaná.


Aktualizace 8 a 8,5

1) Došlo k rozdělení sekce o úpravách a doplňcích PMI-80 na dvě části. Už toho bylo prostě moc. V nové 2. části naleznete skvělý tip na kufřík pro PMI-80, dále redukci pro použití paměti EPROM 2716 namísto 8608/8708, "keramické" PMI-80 pro labužníky a postupně i další úpravy.

2) Na stránce o originálním PMI-80 přibyly detailní fotky vnitřku víka kufříku s nalepeným instrukčním souborem.

3) Ve Slavných jednodeskách je další foto "Žiliny". Sice je dost mázlé, ale alespoň něco.

4) Je založeno několik nových sekcí s popisy počítačů, o kterých lze říci, že jsou jednodeskové:-) Jedná se o stránky věnované počítačům TOP SECRET 85 a TOP SECRET 31 a dále stránka o českém amatérském jednodeskáči BOB-85, o kterém lze prohlásit, že je to pravděpodobně nejsložitější jednodeskáč po sluncem:-) Nově přibyla fotografie funkčního vzorku BOB-85 z obálky AR.

5) Ovšem počítačová nostalgie se nemusí nutně týkat jen počítačů. Potvrdí to nové stránky o robůtkovi HEXAGO , nebo stránky o různých digitálních raritkách z let minulých - Rarity.

6) Na stránce s inspirací Kam dál je přidána informace o "mikropočítačovém systému VS 808", což je asi jediný podrobně popsaný "tlačítkáč", který u nás vyšel (v AR). Zajímavé na něm je to, že používal procesor U808D, alias Intel 8008! Nově přibyla fotografie funkčního vzorku VSS 808 z obálky AR.

7) malou ochutnávkou příštích aktualizací je následující obrázek další repliky Petra. Jednodušeji to už nejde:-)

PETR 8253

Petr 8253


Aktualizace 6 a 7

1) A je to tady! PMI-80 má svůj vlastní softwarový emulátor! Všeho nechte a pojďte si s ním pohrát. Nemusí se instalovat, to je paráda. Zábavu si s ním užijí absolutní nováčci i zkušení uživatelé.

emulator PMI-80

screenshot emulátoru PMI-80

2) Vznikla nová sekce vaše PMI, kde jsou představeny vaše, nejčastěji amatérsky, postavené repliky tohoto populárního jednodeskáče. Jedna ze zde popsaných replik (č.2) je dokonce postavena na DPS, která je v sekci DPS pro PMI-80 jako předloha č.1! Je zde tedy možné "okoukat" rozmístění součástek! Jestli také máte nějakou svou repliku, pošlete obrázky a popis!


Aktualizace 5

1) Na stránce o PMI-80 jsou nyní ke stažení dvě originální naskenované příručky přikládané k PMI. Jedná se o příručku č.1 - Technický popis a příručku č. 2 - Popis monitoru. Tímto se web www.nostalcomp.cz stává:

největší on-line studnicí informací o mikropočítači Tesla PMI-80!

2) Na úvodní stránce úplně dole je nyní postup pro úplné PMI-lamy, kterak krok za krokem vložit a spustit První program.

3) Tak jak jsem se vytahoval, že v Temsech už mám jasno, tak to zase tak jasný nebylo. Objevil se další typ - TEMS 51 LAB. Jeho popis a fotky jsou přidány na stránku TEMS 48, 49 a 51.

4) Přibyla také zbrusu nová a praktická sekce Ke stažení.


Aktualizace 4

1) Na přání jsem k EPROM eraseru přidal firmware pro "minutku" a zapojení toho časovače.

2) Konečně mám jasno v Temsech 48 a 49. Co to bylo za jednodeskáče, a že TEMS 8006 není vůbec žádný počítač se dozvíte na nové stránce o systémech TEMS 48 a 49.

3) Rozbilo se mi PMI-80. Porucha nebyla závažná, ale o to hůře se hledala. Za cca roční provoz PMIčka to byla třetí závada a může se to stát i vám. Takže proto nová sekce: závady PMI-80.

4) A teď bomba absolutní. Chcete si postavit repliku PMI-80 a nechce se vám drátkovat? A co takhle vlastní plošňák? Dvě předlohy by tu byly...

DPS pro repliku PMI-80

5) Mnoo, jak jen to uvést. Zkrátka a dobře v hlavičce se usadil brouček a něco o jakémsi SuperPMI pořád brblá....

6) Programátor pamětí EPROM pro PMI-80 už umí i 8708. Konečně mám PMI v plné palbě:-) A než jsem stačil vydat tuto aktualizaci, odladil jsem i SW pro programování a verifikaci 2764 a 27128. EPROMky bychom tedy měli. Co se týká 8748, tak první pokusy už také proběhly, ale je to zatím tak půl na půl...

7) Petr 51 dostal poslední, ale opravdu poslední, instrukci. Uloží do zvoleného registru návratovou adresu a lze tak v Petrovi vytvářet i jednoduché podprogramy. První malý krůček už udělal i Petr 48, ale jen opravdu hodně malý krůček.

8) Miniposun nastal u Junior Computeru. Nachystal jsem si EPROM a nahrál monitor.


Aktualizace 3

1) Konečně se podařilo sehnat RIOT, takže stavbě repliky Junior Computera už technicky nic nebrání. Jen si na ten odkaz klikněte, ať vidíte jak takový RIOT v reálu vypadá a hlavně kdo byla ta dobrá duše, která ho věnovala:-) Ovšem nebude to zas tak rychle. Je potřeba dokončit dříve rozdělanou práci. Ale pomalu to půjde, viz dále.

2) Tak třeba avizovaný EPROM eraser je hotový. Konzervativnější povahy možná překvapí progresívní materiál, který byl na jeho stavbu použit.

3) A když už je možné epromky mazat, bylo nutné obnovit práce také na programátoru. Současný stav je takový, že HW už umí vše potřebné, ale SW zatím jen 2716.

4) PETR 51 se podíval na letošní BYTEFEST 2010 a moc se mu tam líbilo. Sice přijel jen na chvíli na čumendu, ale vstup uhradil řádně:-) Příště možná....

Petr 51 na Bytefestu 2010

PETR 51 na Bytefestu 2010

Foto je od Krupkaje, za pozornost stojí celá jeho fotogalerie z Bytefestu 2010.


Aktualizace 2

1) V aktualizaci 1 (viz níže) jsem sliboval malé překvapení chystané na podstránce o PMI-80 a už je to tady. Nyní si můžete zalistovat úplným kompendiem informací a praktických programů určených pro tento populární jednodeskáč. Podařilo se totiž sehnat a naskenovat toto:

Kniha o PMI-80

2) Nejvíce se toho stále děje kolem repliky Petra. První replika s názvem PETR 51 je kompletně hotová. Chodí už i nahrávání uživatelských programů do/z EEPROM. Seznam instrukcí, který už měl být konečný, se nakonec rozrostl od pár dalších instrukcí. Chystám o Petrovi 51 samostatnou podstránku. Horší to ale bude s přepisem pro procesor 8048, firmware se totiž nějak natáhl... :-)

3) Konečně jsem vyzvedl svítidlo, které poslouží jako zdroj orgánů pro EPROM eraser, tak se snad začne něco dít i tam.

4) Na stránce o ISP programátoru jsem vystavil slíbenou úpravu vývojového kitu SDK 8252 od pana Matouška na procesor 89S8253.

5) Pokud se vám zalíbilo zapojení jednoduchého amatérského počítače SAVIA 84, který je na stránce o tom, proč si stavět staré kompy jako inspirace č.3, můžete si kromě schématu stáhnout i provozní monitor jako BIN soubor o velikosti 1KB.

6) Drobná změna nastala v menu. Dostal jsem upozornění, že bych přece neměl volat podprogram dříve, než nastavím stack pointer. Už je to opraveno:-)


Aktualizace 1

Od spuštění těchto stránek jsem doslova zavalen maily. A to takovými, že pochvalnými:-) Všem děkuji za přízeň. Všem odpovím a pokud jsem tak už neučinil, učiním to později. Musel jsem se věnovat první velké aktualizaci těchto stránek, neboť jsem dostal spoustu různých podnětů a informací. Je až s podivem jak tato stará technika stále táhne. A to je dobře. Ať žijí jednodeskáče! :-))

Takže co se tady změnilo? Je toho dost. Zde je stručný výčet:

1) Konečně jsem si začal po sobě číst zdejší texty a opravovat překlepy. Je jich hodně. Stránky vznikaly ve spěchu. Ještě to není všechno, ale některé pravopisné nesmysly už zmizely. Nejsem na tom s gramatikou zas tak špatně. Akorát mi dělá problém MĚ a MNĚ, ale už i moje paní nad tím zlomila hůl, že jsem ztracený případ:-)

2) Na "nátlak" komunity kolem československých počítačů SAPI, jsem byl "donucen" zařadit mezi tuzemské slavné jednodesky také jednodeskový mikropočítač JPR-1. Kdybych to neudělal, měl bych plnou schránku naskenovaných tiskovin, kde se objevila slova "JPR-1", "jednodeskový" a "mikropočítač" jakožto důkazního materiálu, že tomu tak je:-)

3) Našla se "Žilina"! Ano, ve slavných jednodeskách jsou nyní fotky výukového jednodeskáče ŠMS VÚVT Žilina. A to není vše. Dokonce máme i výpis programu, kterak na "Žilině" přehrávat Beatles! Nevěříte? Najdete ho na stránce o TEMS 80-03. Je v jednon PDFku i s programem právě pro tento TEMS. Ten zas pro změnu umí zahrát "Mozarta" :-)

4) A naposledy slavné jednodesky. Na konci stránky přibyl odkaz na pěkné muzeum starých počítačů a kalkulaček, zejména z produkce HP. Ale najde se i TI a další zajímavosti.

5) U PMI-80 se toho zatím moc nezměnilo. Ale změní se. To budete koukat! Zatím si můžete na konci stránky vyluštit malý "PMI-quíz":-)

6) Pokud by vám u PMI-80 chyběl třeba prioritní řadič přerušení, na stránce o úpravách PMI-80 naleznete inspiraci, kterak připojit obvod 8259 k CPU 8080.

7) Milovníky procesoru Z-80 možná potěší některé perličky z jeho programování. Zejména "tajné nedokumentované instrukce". Najdete je na konci stránky o PMI Z-80. Jedná se o skeny z kdysi velmi populárního tuzemského časopisu ELEKTRONIKA. Kdo je pamatuje? Na konci 80. let tam vycházely fantastické věci o tom, co se v elektronice (a zejména počítačích) dělo ve světě i u nás. Kdo netuší, že tady něco takového vycházelo, má níže na obrázku pár čísel tohoto "Měsíčníku pro elektronizaci národního hospodářství". Jo, a stál skoro 2x tolik co amáro!

ELEKTRONIKA

časopisy ELEKTRONIKA

8) Nejvíce se toho v současné době děje kolem repliky PETRA. Vlastně je PETR (zatím s procesorem 51) prakticky hotový:

PETR

mikropočítač PETR 51

9) Ovšem než mohl být PETR programován, musel být nejprve postaven opravdu funkční ISP programátor...

spolehlivý ISP programátor pro Atmel 89S51/S52

ISP programátor pro Atmel 89S51/S52

10) Ozval se autor toho amatérského počítače SAVIA 84, který je na stránce o tom, proč si stavět staré kompy. SAVIA je uvedena jako inspirace č.3 a nyní si tam můžete prohlédnout i její schéma zapojení. Velmi zajímavý a jednoduchý jednodeskáč to je.


<-- 11-20      další aktualizace


RETOdladěno na MS IE 8.0 a Firefoxu při rozlišení min. 1024 x 768 pixelů
www.NOSTALCOMP.cz    2010  -  2019